Брюксел иска да затегне правилата, за да попречи на някои форми на изгаряне на дърва заради натиска от екологични групи и учени.
Европейската комисия ще предложи засилване на своите „критерии за устойчивост“, за да се измери дали някои форми на биомаса – вкл. горими пелети, произведени от дървесина или органични отпадъци, трябва да се считат за възобновяеми източници на енергия.
Това е записано в изтекъл документ, с който FT разполага.
Биомасата представлява почти две трети от енергията от възобновяеми източници в ЕС, като намалява продукцията от източници като вятърна и слънчева енергия.
Финландия и Швеция са сред водещите държави от ЕС, които силно разчитат на биомасата. Те подтикнаха Брюксел да запази правилата, известни като Директива за възобновяемата енергия, непроменени. Противопоставят им се обаче екоактивисти, които настояват всички форми на биомаса от горите да бъдат изключени от класификацията на ЕС за възобновяема енергия.
В документа се казва, че дървесината от разнообразни и първични горски земи, известни като „забранени зони“, не трябва да се счита за възобновяем източник на енергия. Първичните горски материали представляват около 18% от цялата биомаса, произведена в ЕС.
Предложените правила на ЕС също ще бъдат разширени, за да обхванат инсталации за биомаса с капацитет над 5 мегавата, намалявайки прага, който в момента е 20 мегавата.
Комисията също така насърчава страните да не изгарят висококачествена дървесина за производство на енергия, освен ако не са изчерпани други форми.
Екологични групи и учени настояват Брюксел да преработи правилата си за възобновяеми енергийни източници, за да премахне всички форми на горски материал. Те твърдят, че изгарянето на дървесина допринася за въглеродните емисии и намаляването на абсорбцията на въглероден диоксид чрез механизъм, известен като въглеродна мивка.
Франс Тимерманс, заместник-председател на ЕС по Зелената сделка, коментира, че без биомаса ЕС няма да може да постигне амбициозните си климатични цели за намаляване на вредните емисии до нула до 2050 г.
„Имаме нужда от биомаса в микса, но имаме нужда от правилната биомаса. Мразя да виждам как цели гори се изсичат, за да бъде дървесината изгорена. Мисля, че това е неустойчиво и е неоправдано“, коментира Тимерманс пред Euractiv миналия месец.
Очаква се Брюксел също така да увеличи общата цел на ЕС за възобновяема енергия от сегашните 32% към 2030 г. до почти 40%.
Основният ремонт ще трябва да бъде одобрен от квалифицирано мнозинство от държавите членки и в ЕП.