fallback

Великобритания обяви първа търговска сделка след Brexit - с Австралия

Пактът проправя път за включване на Лондон в споразумение за свободна търговия в Азиатско-тихоокеанския регион

14:52 | 15.06.21 г.
Автор - снимка
Редактор

Търговска сделка между Великобритания и Австралия е договорена между премиера на Обединеното кралство Борис Джонсън и неговия колега Скот Морисън, съобщава BBC. Това е първото подобно споразумение, което Обединеното кралство договори от нулата, откакто напусна ЕС.

От Даунинг стрийт обявиха, че пактът означава, че британски продукти като автомобили, шотландско уиски, бисквити и керамика ще бъдат по-евтини за продажба в Австралия.

Въпреки това има загриженост от фермерите в Обединеното кралство, които се притесняват, че могат да бъдат подбивани по отношение на цените и стандартите от страна на стопани от Австралия. 

Британският премиер Борис Джонсън приветства споразумението, което ще премахне митата и бюрокрацията, като “нова зора” в отношенията между двете страни. 

Правителството в Лондон казва, че британските фермери ще бъдат защитени от ограничение на безмитния внос в продължение на 15 години, като се използват квотни ставки и други предпазни мерки. Някои фермери обаче имат опасения, че няма да има съществени предпазни мерки, които да спрат фермерите да бъдат подбивани от евтин внос.

Земеделските производители в Австралия освен това имат право да използват някои хормонални стимулатори на растежа, пестициди и фуражни добавки, които са забранени в Обединеното кралство.

Сделката е първата, изградена от нулата, откакто Великобритания напусна ЕС. Тя се разглежда като важна стъпка към присъединяването на Обединеното кралство към по-широко споразумение за свободна търговия в Азиатско-тихоокеанския регион.

"Новото ни споразумение за свободна търговия отваря фантастични възможности за британския бизнес и потребителите, както и за младите хора, които искат шанса да работят и живеят на другия край на света", обяви Борис Джонсън в изявление.

Новосформираната междупартийна комисия за търговия и бизнес в Обединеното кралство реагира с тревога на сделката, която според нея не е правилно прегледана и одобрена от парламента. Комисията за търговия и бизнес на Обединеното кралство се притеснява, че австралийското земеделие работи в мащаб, с който британските партньори не могат да се конкурират. Комисията подчертава, че в Австралия се намират 8 от 10-те най-големи ферми в света, включително една, която е по-голяма от Израел.

Според изчисленията на правителството обаче новите договорености могат да добавят само 0,02% към БВП и въздействието върху цените е незначително. Надеждата на кабинета е това да проправи път за повече търговски сделки извън ЕС, като се започне от група транстихоокеански държави, CPTPP. Те купуват около 8% от износа на Великобритания. Друга цел за търговска сделка е САЩ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:21 | 14.09.22 г.
fallback