Европейските борси не успяха да намерят единна посока в сряда, а инвеститорите са в очакване на новите данни за инфлацията в САЩ, които трябва да бъдат оповестени в четвъртък, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 постигна малък ръст към края на търговията, но отделните сектори и големи борси поеха в противоположни посоки. Секторът на здравеопазването се представи най-добре с ръст от 1,9%, а секторът на суровините се понижи с 1,8%.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 е надолу с 0,20% до ниво от 7081,01 пункта. Германският DAX отбеляза спад от 0,38% до равнище от 15 581,14 пункта. Френският CAC 40 обаче изплува на зелена територия с ръст от 0,19% и завърши деня на ниво от 6563,45 пункта.
Вялата сесия за европейските пазари отразява предпазливите нагласи в други части на света преди новите данни за инфлацията в САЩ, които може да накарат Федералния резерв да обмисли ограничаване на покупките на активи по-скоро от предвиденото.
Индексът на потребителските цени за май трябва да бъде публикуван в четвъртък. Икономисти, участвали в допитване на Dow Jones, очакват той да е отбелязал ръст от 4,7% на годишна база. През април индексът CPI скочи с 4,2% на годишна база, което беше най-бързото повишение от 2008 г. насам.
Преди време Федералният резерв заяви, че натискът към повишаване на цените е само временен, тъй като икономиката продължава да се възстановява от рецесията заради пандемията.
В същото време индексът на производствените цени в Китай скочи с 9% на годишна база през май спрямо очакванията за 8,5% на икономисти, участвали в допитване на Ройтерс. Индексът на потребителските цени в страната през май се повиши с 1,3% на годишна основа, което е под очакванията за ръст от 1,6% в допитване на Ройтерс.
Вчера Световната банка повиши прогнозите си за растеж, като сега очаква световната икономика да нарасне с 5,6% през 2021 г. спрямо очакваните 4% през януари. Но организацията предупреди, че световният БВП ще бъде с около 2% под нивата преди пандемията до края на тази година въпреки възстановяването.
В макроикономически план коригираните данни за търговията на Германия не отговориха на очакванията в сряда, като вносът през април се е свил с 1,7% на месечна база спрямо очакваните от икономистите 1,1%. В същото време сезонно коригираният търговски баланс е достигнал 15,9 млрд. евро спрямо прогнозираните 16,3 млрд. евро.
На корпоративния фронт цената на акциите на оператора на молове Unibail-Rodamco-Westfield скочи с над 5,7% и изстреля компанията на върха на Stoxx 600 на фона на оптимизма на инвеститорите след повторното отваряне на търговските центрове в света с отмяната на дългите ограничения заради COVID-19.
В същото време книжата на шведската компания Sinch поскъпнаха с 5,6%, след като тя обяви, че придобива платформата за мобилни съобщения MessageMedia за 1,3 млрд. евро.
На обратния полюс на европейския индекс на сините чипове цената на акциите на австрийската стоманодобивна и технологична компания Voestalpine се понижи с 3,5% след публикуването на отчета й за фискалната година.