fallback

Франция поиска обяснение от Дания за подслушваните европейски политици

В средата на юни Джо Байдън ще трябва да се изправи пред своите европейски колеги и да обясни скандала

13:33 | 01.06.21 г. 2

Като "недопустими между партньори" определи действията на Дания по последния шпионски скандал френският президент Еманюел Макрон. Според разкрития датските служби за сигурност са съдействали на своите американски колеги и са подслушвали редица европейски политици, включително и германския канцлер Ангела Меркел, припомня Politico.

Това се е случило в периода между 2012 и 2014 година.

По данни на датското обществено радио DR, цитирани от France 24, щатските служби са имали достъп до текстовите съобщения, телефонните разговори и историята в интернет на Ангела Меркел и на тогавашния външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, който днес е президент на Германия. 

"Ако това се потвърди, бих искал да кажа, че това е недопустимо между съюзници. Още по-малко приемливо е между съюзници и европейски партньори", коментира френският президент след среща с Ангела Меркел.

Между нас не трябва да има съмнения и искаме яснота, каза още Макрон. Освен към Дания, Франция е отправила искане и до американските служби за повече информация по казуса.

Системното подслушване на съюзници е неприемливо, коментира от своя страна и датският министър на отбраната Трине Брамсен пред датското обществено радио DR.

Ангела Меркел обясни, че е доволна от това обяснение и вижда "добра основа не само за изясняване на фактите, но и установяване на отношения, основани на доверие". Тя припомни, че темата за подслушването на европейските лидери от страна на САЩ не се повдига за първи път.

Швеция също поиска яснота по казуса.

В акваторията на Дания има изградени станции и преминават множество подводни кабели, осигуряващи интернет възката за Швеция, Норвегия, Нидерландия и Великобритания.

Американският президент Джо Байдън беше вицепрезидент в периода, в който е бил извършван шпионажът на европейските политици, пише още Politico. Той ще се срещне с европейските си колеги в средата на юни за поредица от разговори на високо равнище, започвайки от срещата на  Г 7 във Великобритания, последвана от срещата на върха на НАТО в Брюксел и срещата на върха между САЩ и ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:38 | 10.09.22 г.
fallback