fallback

Белгия и Латвия конфискуват руски активи заради случая "Магнитски"

По-голямата част от 200-те млн. евро от аферата все още циркулират във финансовата система на ЕС и извън блока

10:22 | 31.05.21 г.

Белгийските и латвийските власти са конфискували руски активи заради прословута афера за пране на пари, при която бе убит юристът Сергей Магнитски, разкрил случая, пише онлайн изданието EUObserver.

Белгийският разследващ съдия Бруно де Хус е иззел около 400 хил. евро от приходите от продажба на апартамент в белгийския град Антверпен. Той обвинява и двама руснаци - Сергей Медведев и Ирина Теркина, в пране на пари.

Де Хус е предприел стъпки за изземване на сумата през миналата година. Разследването му обаче е поверително на този етап и британският хедж фонд, от който са присвоени парите, Hermitage Capital в Лондон, е научил миналата седмица.

"Hermitage потвърждава, че белгийските власти са конфискували приходите от продажбата на имота в Антверпен, придобит от руската двойка", казва говорител на компанията пред медията. "Не е ясно къде в момента се намират руснаците", допълва Карел де Мистер, адвокат от белгийската адвокатска кантора Van Cauter Advocaten, който действа от името на Hermitage.

"Поискахме съдията да проведе допълнителни разследвания. Ако в Белгия могат да бъдат намерени допълнителни приходи от пране на пари, разбира се, ще поискаме и те да бъдат иззети", казва адвокатът.

Апартаментът се намира в стария град на Антверпен. Руснаците го купуват през 2008 г. и го продават със значителна печалба през 2019 г.

Парите обаче са част от 4 млн. евро, изпрани от руски служители и мафиоти в белгийски банки, според Hermitage. Това е част от схемата за 200 млн. евро, разкрита от адвоката Сергей Магнитски, който почина през 2009 г. в руски следствен арест при неизяснени обстоятелства.

Проследяването на парите разкри най-големия скандал за пране на пари в историята на ЕС - аферата с Danske Bank за 10 млрд. евро през 2018 г.

ЕС и САЩ приеха знакови санкции срещу нарушителите на правата на човека на името на Магнитски.

Властите в Естония, Франция, Холандия, Швейцария и САЩ също са иззели пари за над 40 млн. евро през годините.

В Латвия миналата седмица властите са иззели апартамент на стойност 230 хил. евро в модерната част на Рига. „Недвижимите имоти са конфискувани поради откритието..., че са придобити с пари, свързани със случая "Магнитски“, коментира Петерис Бауска, ръководител на отдела за икономически престъпления в латвийската полиция, пред EUobserver.

"Недвижимият имот е придобит от гражданин на Руската федерация в замяна на разрешение за временно пребиваване", казва Бауска.

И в двата случая средствата са минали през банки в Кипър, Естония и Латвия, за да се влеят в измамни фирми.

„Финансирането за придобиването на собствеността е получено от компания Кипър, която е контролирана от Дмитрий Клуев, [руски] човек, свързан с организирана престъпна група“, каза Бауска.

Делата за пране на пари могат да отнемат години заради трудностите за проследяването на парите. "Паричният поток в сметките на офшорни компании е интензивен и се слива с други пари, за да направи по-трудно проследяването", казва Бауска. В латвийската полицейска операция са участвали "поне 10 чуждестранни правоприлагащи органи", отбелязва още той.

Засега Кипър, където Клуев, предполагаемият шеф на руската мафия, притежава имущество и банкови сметки, не е запорирал нищо и не е обвинил никого по аферата. Русия оказва натиск върху Никозия да блокира адвокатите на Hermitage там.

Реалността е, че по-голямата част от тези 200 млн. евро все още циркулират във финансовата система на ЕС и извън блока.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:11 | 10.09.22 г.
fallback