Европейските пазари затвориха на по-високи нива в петък, достигайки рекордни стойности, тъй като световните акции се ориентират към силните икономически данни извън САЩ. Много от водещите бенчмаркове на континента завършиха седмицата на рекордни нива, като германският индекс DAX за първи път завърши на ниво над 15 500 пункта на фона на нарастващите очаквания, че икономиката на еврозоната ще започне да се възстановява с по-бързи темпове през следващите месеци, когато ваксинационните кампании увеличат темпото си.
Последните данни, показващи, че икономическите настроения в еврозоната са се подобрили до тригодишен връх през май, предоставят повече доказателства, че блокът може да се възстанови бързо от двойната рецесия.
Множество данни от американския икономически календар, включително за ръст на индекса на цените PCE и по-добри от очакваното като бройка седмични заявления за безработица, засилиха положителните очаквания за икономиката, но едновременно с това предизвикаха нови опасения за инфлацията. Инвеститорите обаче изглеждаха по-малко притеснени от възможни мерки от страна на централните банки, тъй като както Фед, така и Европейската централна банка твърдят, че всяко увеличение на цените ще бъде преходно.
Паневропейският Stoxx 600 завърши с ръст от 0,57%, побеждавайки досегашния рекорд. Акциите от финансовия сектор поскъпнаха с 1,3%, а почти всички сектори и основните борсови пазари навлязоха на положителна територия.
Водещият индекс на еврозоната EuroStoxx 50 се повиши следобед до най-високото си ниво от началото на 2008 г. и завърши търговията с лек плюс от 0,78 процента до 4070,56 пункта. Седмичното повишение е с 1,1 процента.
Подобно развитие имаше на борсата във Франция. Водещият индекс Cac-40 добави 0,75% до 6484,11 пункта. Във Великобритания британският FTSE 100 затвори с плюс 0,04% до 7022,61 пункта.
Dax излезе от търговията с повишение от 0,7% до 15 520 пункта. Най-важният германски индекс се опита в петък отново да сложи край на своята няколкоседмична странична фаза. Следобед Dax достигна своя връх за деня на ниво малко под 15 550 пункта и по този начин беше само на 20 пункта от сегашния си рекорд от 15 569 пункта. Преди затварянето на пазара обаче индексът се отказа от голяма част от ръста си. Бенчмаркът във Франкфурт приключи вчерашния ден на търговия на 15 422 пункта, което е с 0,2 процента нагоре. За съкратената седмица на търговия това води до увеличение с около половин процент.
От началото на април Dax се движи в диапазона между 14 800 пункта в долната и 15 500 пункта в горната граница - с изключение на трите краткосрочни опита за избухване през последните няколко дни. С разлика от около пет процента този диапазон е много малък.
„Като цяло фондовите пазари са в стабилно състояние: глобалното икономическо възстановяване продължава, без да се налагат реални вредни за пазарите мерки от страна на централните банки“, отбеляза Робърт Халвър от Baader Bank.
Въпреки че котировките са близо до рекордно високите стойности, на моменти инвеститорите сигнализират за песимистични настроения, особено институционалните инвеститори. За професионалистите рискът от пропускане на внезапно удължаване на възходящото рали е по-голям от риска от значителни ценови понижения.
И това е факт, защото част от тази група инвеститори спекулират с падащи цени. Ако цените се повишат, тези инвеститори ще бъдат подложени на натиск. От друга страна, залозите на късо дават известна стабилност в посока надолу. Поддръжката на около 14 800 пункта вероятно ще се задържи, при условие че няма нови, изключително лоши новини.
Ротацията между технологичните акции и стандартните книжа, която често се наблюдава през последните няколко седмици, продължи в петък. Това е свързано с развитието на пазара на облигации. Като цяло се прилага следното правило: Нарастващите лихвени проценти стимулират цикличните акции, които зависят от пандемията, и поставят цените на технологичните акции под натиск. Разбира се, този сценарий има о своята обратна валидност.
В момента доходността по десетгодишните държавни облигации на САЩ над 1,6 процента (в момента 1,61 процента) и на облигациите със сравним матуритет над минус 0,2 процента (в момента минус 0,17 процента) са в тежест за технологичните акции. В края на търговията десетгодишните държавни облигации на САЩ поскъпнаха с 1,59%, докато федералните облигации поевтиняха с 0,18%.
Световните акции се насочват към седмия пореден ден на ръстове, след като молбите за подпомагане при безработица в САЩ за първи път паднаха до ново пандемично дъно от 406 000 според данните на Министерството на труда в четвъртък, което дава положителна индикация за възстановяването на най-голямата икономика.
Азиатските акции също поскъпнаха в петък, водени от ръста от над 2% за японския Nikkei 225, докато американските акции се повишиха на фона на нарастващия оптимизъм за икономическото възстановяване на САЩ.
Икономическите настроения в еврозоната се повишиха с повече от очакваното през май, за да достигнат тригодишен връх, показват данните от петък, като индексът на Европейската комисия се повиши до 114,5 пункта от 110,5 през април. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха достигане на 112,1 пункта.
Френската икономика се сви с 0,1% през първото тримесечие, за да премине в техническа рецесия, като окончателните данни от петък ревизираха предходната прогноза за експанзия от 0,4% на фона на слабата строителна активност.
Шведската икономика се върна на нивото си преди пандемията през първото тримесечие, като възстановяването на най-голямата скандинавска икономика изпреварва повечето от останали богати страни. Брутният вътрешен продукт е останал непроменен спрямо първото тримесечие на миналата година, сочат календарно изгладени данни на базираната в Стокхолм статистическа служба.
Анализаторите от Swedbank Пернила Йохансон и Мария Валин Фредхолм съобщават, че БВП е достигнал нивото си преди пандемията „много по-бързо“, отколкото са очаквали те или Риксбанк.
Междувременно международната организация за гражданска авиация на Организацията на обединените нации ще разследва Беларус заради принудителното му приземяване на пътнически самолет на Ryanair, за да арестува журналист дисидент - ход, който предизвика глобално възмущение.
Междувременно Русия блокира въздушното пространство за Air France и Austrian Airlines, след като двата превозвача промениха плановете си за полети, за да избегнат летене над Беларус в знак на протест срещу действията на правителството.
Британският премиер Борис Джонсън пък предупреди, че пълното премахване на ограниченията за коронавируса в Англия, планирани за 21 юни, може да се забавят, тъй като случаите в страната на варианта на Covid, открит за първи път в Индия, са се удвоили през последната седмица.