fallback

Германия ще запълни дупката от премахването на въглищата и ядрената енергия с газ

Страната ще трябва да добави около 18 гигавата газови мощности, за да покрие търсенето на енергия през следващите няколко години, показва изследване

22:27 | 27.05.21 г.

Плановете на правителството на Германия за постепенно премахване на въглищата и ядрената енергия от енергийния микс на страната ще оставят голяма празнина при доставките на електроенергия, която вероятно ще бъде запълнена с природен газ, съобщава Bloomberg.

Германия ще трябва да добави около 18 гигавата или 60% повече газови мощности от настоящия капацитет, за да запълни празнината, която ще остане след извеждането от експлоатация на шестте ядрени реактора до края на следващата година, като правителството планира да премахне  и около половината въглищни централи до 2030 г., сочи доклад на консултантската компания Enappsys Ltd. 

Новите газови централи ще бъдат от жизненоважно значение за осигуряване на резерв за нарастващите обеми слънчева и вятърна енергия, които ще са необходими за изпълнението на амбициозната климатична цел, определена по-рано през май. Новите мощности няма да работят непрекъснато и ще действат с променлив интензитет, за да подкрепят производството на електроенергия от възобновяеми източници, което ще намали рентабилността.

„Страната може би ще се затрудни да намери необходимите инвестиции за разширяване на своя газов капацитет“, пише Enappsys. „Такива съоръжения ще генерират най-вече приходи по време на скокове в търсенето, когато ВЕИ не могат да покрият

 „Държавата може да се бори да намери необходимите инвестиции за разширяване на газовия капацитет“, пише в доклада Enappsys. „Такива съоръжения ще генерират най-вече доходи по време на скокове на търсенето, когато възобновяемите енергийни източници не достигат и на пазарите на балансираща енергия, когато се появи възможност“, добавят от компанията.

Едно от решенията е Германия да въведе пазар на капацитет, където производителите на енергия да получават заплащане, за да поддържат своите инсталации, който да бъдат на разположение. Главният изпълнителен директор на най-голямата германска енергийна компания RWE AG Ролф Мартин Шмиц заяви по-рано тази година, че е неизбежно този пазар да бъде въведен веднага след парламентарните избори през септември.

Затягането на доставките ще тласне нагоре цените на електроенергията, според Сабрина Кернбихлер, енергиен анализатор в S&P Global Platts. „Континенталният пазар става все по-стеснен от свиването на капацитета“, коментира тя. „Германия ще се превърне в един от пазарите с най-високи цени до 2026 г.“, добавя Кернбихлер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:42 | 12.09.22 г.
fallback