fallback

Янис Стурнарас: ЕЦБ трябва да запази подкрепата, защото кризата не е свършила

Не виждам причина да правим някаква промяна в темпа на PEPP в момента, коментира управителят на Гръцката централна банка

17:07 | 25.05.21 г. 1

Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да запази паричната си подкрепа, тъй като икономиката на еврозоната все още е в разгара на пандемията с коронавирус въпреки напредъка във ваксинационните кампании, заяви банкерът от ЕЦБ Янис Стурнарас, цитиран от Ройтерс.

Банкерите, определящи лихвените проценти на ЕЦБ, ще преразгледат темпа на спешни покупки на облигации на срещата си на 10 юни на подобрен икономически фон. Възстановяването на икономиката и ваксинациите се увеличават в блока, а случаите на COVID-19 се понижават.

Въпреки това пред Ройтерс,Стурнарас заяви, че възстановяването остава крехко и без доказателства, които да сочат към период на висока инфлация в обозримо бъдеще, е твърде рано за ЕЦБ да забави спешните покупки на облигации. „Разбира се, ваксинациите се ускориха, но все още има ограничения за пътуване, така че не мога да кажа, че вече сме се справили с най-трудно“, каза Стурнарас, който е и гуверньор на централната банка на Гърция.

С прогноза инфлацията да остане под целта на ЕЦБ от 2% през следващите години Стурнарас подкрепи продължаването на програмата на ЕЦБ за извънредни покупки при пандемия в размер на 1,85 трилиона евро (PEPP). „Не виждам причина да правим някаква промяна в темпа на PEPP в момента“, каза той.

Покупките са на стойност 80 млрд. евро на месец и докато управителят на ЕЦБ Кристин Лагард сигнализира, че е рано да се обсъжда прекратяване на спешните мерки, някои консервативни членове на Управителният съвет иска те да бъдат намалени.

Клаас Кнот, управител на холандската централна банка, каза пред Ройтерс миналия месец, че ЕЦБ може да насърчи икономиката чрез програмата си за покупка на активи (APP).

Започналата през 2015 г. APP изключва Гърция поради ниския й кредитен рейтинг и в момента е на стойност 20 милиарда евро на месец. Гръцкият гуверньор обаче настоя, че времето за оттегляне от PEPP, която трябва да продължи поне до март 2022 г., все още не е настъпило.

Той също отхвърли опасенията на пазара за траен скок на инфлацията, подхранван от безпрецедентните стимули в отговор на COVID-19 и по-толерантна парична позиция от страна на Федералния резерв на САЩ.

„Ние не сме в нова инфлационна ера, няма доказателства за това", каза Стурнарас. „С излизането на икономиката от пандемията се появяват затрудненията от страна на предлагането, но се очаква това да се изглади с течение на времето“, допълни той.

Анализаторите прогнозират ръст на цените в еврозоната с 1,7% или по-малко до 2023 г. ЕЦБ очаква инфлация „под, но близо до 2%“ в неуточнен средносрочен период.

Стурнарас каза, че централната банка вероятно ще промени тази цел на 2% тази година, въпреки че банкерите все още не са се договорили дали да следват Федералния резерв, който миналата година реши да постави за цел средно 2%.

Той също така подкрепи призивите покупките на облигации на ЕЦБ да бъдат по-екологични. „Изменението на климата създава нестабилност в нивото на цените и в икономиката“, каза Стурнарас. „Така че ние трябва да го вземем предвид в нашите модели и можем да използваме някои от нашите инструменти, за да му повлияем, като например „озеленяване“ на собственото ни портфолио“, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:37 | 14.09.22 г.
fallback