fallback

Меркел: Байдън направи крачка към Германия за "Северен поток"

В сряда американският президент се отказа от санкции за газопровода

22:15 | 20.05.21 г. 6

Снимка: Bloomberg LP 

Германският канцлер Ангела Меркел приветства решението на американския президент Джо Байдън да се откаже от някои санкции срещу противоречивия газопровод „Северен поток 2“, предава Bloomberg.

САЩ, както и страни като Украйна и Полша, се противопоставят на подкрепяната от Газпром връзка между Русия и Германия, тъй като са притеснени, че влиянието на Кремъл в Европа ще нарасне, след като почти завършеният тръбопровод бъде пуснат в експлоатация.

Администрацията на Байдън съобщи в сряда, че „Северен поток 2“  и главният му изпълнителен директор Матиас Варниг участват в подлежаща на санкции дейност според американските закони, но тя ще се откаже от наказанията по съображения за националната сигурност.

„Разбира се, президентът Байдън направи малка крачка в нашата посока в контекста на конфликта за „Северен поток 2“, заяви Меркел пред държавната телевизия WDR, като в същото време даде да се разбере, че Германия и САЩ продължават да имат различни гледни точки.

Северен

Подкрепата й за газопровода беше повторена от двама от кандидатите за нейни наследници след парламентарните избори през септември. Както председателят на ХДС Армин Лашет, който е кандидат на консервативния алианс на Меркел, така и финансовият министър социалдемократ Олаф Шолц отхвърлиха притесненията на САЩ.

Кандидатката на Зелените Аналена Баербок, чиято партия замени блока на Меркел на първо място в някои от обществените допитвания през последно време, потвърди противопоставянето си на проекта и заяви, че той излага сигурността на Украйна на риск, като заобикаля страната. Шолц контрира, че правителството има отговорността да гарантира, че Украйна ще продължи да участва в транзита на газ.

Меркел заяви, че ще разговаря с Байдън по въпроса в кулоарите на срещата на върха на Г-7 в Корнуол идния месец. Тя обаче не отговори какво ще предложи Германия на администрацията на Байдън в замяна.

„Партньорството се състои в зачитане на гледната точка на другата страна и в намирането на компромиси. Говорим за сделки, едва когато бъдат финализирани“, изтъкна Меркел.

Строителството на газопровода започна през 2018 г. и се превърна в голям източник на разногласия между САЩ и европейските им съюзници, особено Германия, при администрацията на бившия президент Доналд Тръмп. Байдън като цяло зае същата позиция като Тръмп – че проектът подкопава европейската сигурност, обвързвайки още повече континента с Москва.

В Германия се смята, че Байдън се е отказал от борбата за газопровода не само защото не иска да застрашава отношенията с Берлин, но и защото се нуждае от германската подкрепа срещу Китай.

Американското решение да се откаже от санкциите срещу „Северен поток 2“ „е конструктивна стъпка“, каза германският външен министър Хайко Маас в сряда. Германия ще продължи разговорите със САЩ „възможно най-конструктивно“ в опит за смекчаване на притесненията за проекта, допълни той пред репортери.

Четири кораба бяха санкционирани от САЩ при последния кръг от наказания заради тръбопровода наред с организации като руската държавна Морска спасителна служба.

1230-километровият газопровод ще помогне на Германия да си осигури относително евтини доставки на газ на фона на намаляващия добив в Европа. Той също така е част от десетилетните усилия на Газпром да диверсифицира вариантите си за износ към Европа в момент, когато регионът се отказва от ядрената енергия и въглищата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:48 | 13.09.22 г.
fallback