Операторът на фериботи в Родос Парис Какас не може да си позволи още едно изгубено лято заради пандемията, ако изобщо успее да върне милионите евро, които дължи. „Когато банката идва да попита, казваме: Съжаляваме“, споделя той, цитиран от Ройтерс.
Неспокойното му чакане за завръщането на туристите показва ключов тест за гръцките банки, които продължават да се борят с най-тежкото бреме от лоши дългове в Европа и последиците от финансовата криза.
Гърция разчита да спаси този летен сезон, за да предотврати вълна от изпадащи в несъстоятелност туристически компании, които вече са поставени на колене след катастрофалната 2020 г.
Родос е привлякъл 2,4 млн. посетители през 2019 г., но през април тази година заради затворените луксозни курорти и обраслите с маргаритки паркинги за автомобили под наем гръцкият остров близо до турската граница заприлича на призрачен град.
Гръцката централна банка счита, че една четвърт от заемите за туристическия сектор, който от своя страна съставлява една пета от цялостната икономика, сега са необслужвани.
„Миналата година ние в общи линии спряхме да плащаме“, казва Какас, чиято фериботна компания Sea Dreams е отчела срив на приходите, когато коронавирусната пандемия блокира рязко пътуванията.
Макар че данните за заемите по сектори от икономиката са разнородни, бившият заместник-министър на туризма Манос Консолас заяви пред парламента през октомври, че необслужваните заеми в туристическата индустрия са достигнали 3 млрд. евро.
Още по-тревожното е, че една трета от всички защитени заеми въз основа на мораториума върху дълга, въведен в началото на пандемията, са в уязвимия сектор на настаняванията и хранителните услуги, показват данните на Гръцката централна банка.
И макар че се освободиха от необслужвани заеми за милиарди евро след дълговата криза, гръцките банки все още имат най-високите нива в Европейския съюз с 47,4 млрд. евро необслужвани заеми, или 30,2% от портфейлите им, над десет пъти повече от средното равнище в ЕС.
„Някои хотели не отвориха за цяла работна година и това, разбира се, се отразява на счетоводните им баланси“, коментира Йоанис Хацис, който притежава три хотела на Родос и е част от борда на директорите на федерацията на хотелиерите в страната.
„Всяка корпорация, която опита да постигне растеж през последните години и повиши дълга си, няма да може да го обслужва, ако туризмът не се възстанови“, допълва той.