fallback

Евродепутатите настояват за ясна терминология и стандарти за водорода

Само "зелен" водород може да изпълни в дългосрочен план екологичните цели, но може да има и преходен период, смятат в ЕП

11:04 | 18.05.21 г.

Водородът е ключов елемент от плановете за нисковъглеродна икономика на Европейския съюз до 2050 г., защото е решение за тежката индустрия и транспорт, които са сред големите емитенти на парникови газове.

В момента водородът играе малка роля в енергетиката заради различни предизвикателства, сред които икономическата изгода, сигурността на инфраструктурата и обема на производството. Но плановете в ЕС са той да има все по-голямо значение.

Има много начини за производството на водород, отбелязват от Европейския парламент. Европейските депутати дискутираха в пленарната зала енергийните цели и призоваха да има ясна класификация на водорода, както и общоевропейска терминология, която да даде дефинициите за "зелен"/"чист" водород и нисковъглероден водород.

Депутатите настояват, че само "зеленият" водород, тоест произведен чрез метода на електролизата и енергия от възобновяеми източници, може да бъде приет като допринасящ за изпълнението на климатичните цели и въглеродната неутралност в дългосрочен период. Но според един от докладчиците по темата Йенс Гайер на първо време трябва да се обърне внимание на нисковъглеродните методи за производството на водород, тоест т.нар. "син" водород, защото ако се разчита на остатъците от възобновяема енергия, за да се произвежда водород, то плановете ще се забавят значително.

На този етап трябва да се съсредоточим в начините на производството, а не толкова в кои сфери ще се използва, коментира още той по време на дебатите в пленарната зала.

Европа е континентът, който инвестира най-много във водорода, коментираха европейските депутати по време на пленарната сесия. Проектите се увеличават и това е доказателство, че енергийният преход може да се случи. В доклада на ЕП по темата се отчита различните възможности на отделните държави, но и се допълва, че заедно държавите могат да се справят с предизвикателствата.

Към момента водородът представлява едва 2% от енергийния микс на ЕС, сочат още данните на ЕП. 95% от него се произвежда от изкопаеми горива и при това се отделят между 70 и 100 млн. тона въглероден диоксид всяка година.

Според анализите чистият водород, тоест произведения от възобновяеми енергийни източници, може да има дял от 20% от енергийния микс на ЕС до 2050 г. Водородът може да покрива между 20 и 50% от енергийното потребление в транспорта и между 5 и 20% в индустрията.

ЕП поощрява използването на водорода и настоява за създаване на европейски пазар на водород, както и за бързо развитие на инфраструктурата за преноса му.

Важно е да се подпомогне създаването на ефикасна нормативна уредба за възобновяемите източници на енергия, коментира по време на дебатите и комисарят по въпросите на енергетиката Кадри Симсон. "Знаем, че водородът може да играе много важна роля в производството, морския и въздушния транспорт", каза тя и допълни, че приоритет на ЕК е водородът да се произвежда от възобновяеми източници, но допълни, че е важно да има и преходен период.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:44 | 14.09.22 г.
fallback