Под натиска на Федералния конституционен съд и заради новите изисквания на (Европейския съюз) ЕС Германия увеличава своите климатични цели. Федералният министър на околната среда Свеня Шулце и вицеканцлерът Олаф Шолц представиха в сряда в Берлин ключови точки за нов закон за опазване на климата. Според Шолц новите цели трябва да бъдат приети в кабинета през следващата седмица.
„Има споразумение в правителството", каза Шулце в сряда в Берлин. Шолц подчерта, че правителството води интензивни разговори. „Ще вкараме в кабинета следващата седмица амбициозен закон за опазване на климата, който обаче е осъществим", каза той.
Освен всичко друго новите изисквания предвиждат Германия да стане неутрална по отношение на климата до 2045 г. - пет години по-рано от предвиденото. Освен това до 2030 г. трябва да се отделят 65 процента по-малко парникови газове, отколкото през 1990 г. Преди това тази цел бе 55 процента. Целта за намаляване с 88 процента е определена за 2040 г. През миналата седмица Федералният конституционен съд разкритикува закона за климата от 2019 г. като неадекватен и призова за реформата му до края на 2022 г. Според съда законите за защита на климата в страната не са достатъчно обширни, което бе счетено за голяма победа за климатичните активисти, принуждавайки правителството да преосмисли целите си за въглеродните емисии. Съдиите определиха, че недостатъците на законодателството за климата нарушават правата на ищците, мнозина от които са много млади. "Регулациите отлагат голямата тежест от намаляването на емисиите необратимо към времето след 2030 г.", се казва в изявление на съдиите.
Германия трябваше да стане и след като ЕС вече затегна климатичната си цел за 2030 г. За общността като цяло Брюксел реши да определи цел от минимум 55 процента вместо 40 процента, които бяха в сила досега.
През 2020 г. Германия леко надхвърли целта си за опазване на климата - също и в резултат на пандемията. Според данните Федералната република е емитирала почти 739 милиона тона парникови газове през миналата година – с около 70 милиона тона по-малко в сравнение с 2019 (минус 8,7 процента). В сравнение с 1990 г. емисиите са намалели с 40,8%. Целта беше общо намаление от 40 процента.
Германският парламент одобри правителствения пакет за климата през 2019 г. Включеният Закон за опазване на климата регламентира количеството парникови газове, които отделни отрасли като транспорт, земеделие или жилища могат да отделят през дадена година. Цели за годините след 2030 г. все още не са посочени в закона.