fallback

Лидерите на двете половини на Кипър пак не се разбраха за обединението

Скоро ще бъде свикана нова среща за официални преговори, казва ООН

14:31 | 29.04.21 г.
Автор - снимка
Редактор

Лидерите на двете половини на о. Кипър не са успели да се споразумеят как да уредят разделението, продължило близо пет десетилетия. Това обяви ООН в четвъртък, предава Bloomberg.

„Договорихме се, че в близко бъдеще ще бъде свикана нова среща 5+1 с цел намиране на общ език, който да даде възможност за започване на официални преговори“, коментира генералният секретар на ООН Антонио Гутериш пред репортери в Женева. Според него това може да отнеме два до три месеца.

Длъжностни лица от Турция, Гърция и Обединеното кралство, които имат гаранционни правомощия по споразумението, което сложи край на британското колониално управление в Кипър, се присъединиха към висшите гръцки и турско-кипърски политици в Женева за тридневните преговори.

Гутериш се надяваше да вдъхне нов живот на желаното от ООН обединение на острова - позиция, която се противопостави на турската страна.

Привържениците на обединението на острова посочват икономическите преимущества и сигурността, които това предлага, включително тласък на плановете за извличане на петрол и газ в Източното Средиземноморие и по-силни връзки между партньорите от НАТО в региона, докато Русия се стреми да разшири влиянието си.

Сондажите на Турция във водите на Кипър обаче разпали споровете на Анкара с Гърция и Република Кипър. Покупката на руска система за противоракетна отбрана влоши отношенията на Турция с европейските сили.

По време на преговорите кипърско-турският лидер Ерсин Татар, подкрепен от Турция, предложи решение за две държави като единствена възможност за споразумение. Това веднага беше отхвърлено от президента на Кипър Никос Анастасиадис, подкрепен от Гърция, който настоява за рамката на ООН за „двузонална федерация“.

Средиземноморският остров е разделен откакто турските сили превзеха северната му част през 1974 г. след опит за преврат, вдъхновен от военната хунта, управлявала тогава в Атина, която се стреми да обедини острова с Гърция.

До ден днешен самообявилата се Кипърска турска република е призната само от Турция, докато Република Кипър е член на Европейския съюз и официално има суверенитет над целия остров.

Многобройните усилия на ООН за обединение на острова се провалят постоянно. Последните провалени преговори са от 2017 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:58 | 13.09.22 г.
fallback