Европейските лидери си отдъхнаха, след като Конституционният съд на Германия отхвърли протестите срещу създаването на фонда за възстановяване на ЕС на стойност 750 млрд. евро. Но облекчението им може да се окаже краткотрайно, пише в коментар за Politico Пьотр Бурас, ръководител на варшавския офис на Европейския съвет за външна политика.
Според него има опасност сега Полша да постави под риск изпълнението на мащабната програма, която цели подпомагането на европейската икономика, пострадала от пандемията от коронавируса. На пръв поглед това е малко вероятно - страната е от големите бенефициенти по програмата с предвидени грантове в размер на 58 млрд. евро.
Варшава е известна с евроскептицизма си по отношение на европейските политики, но премиерът Матеуш Моравецки прие с голям ентусиазъм плана и коментираше, че това е "Нова сделка за Полша", която да подкрепи реформите в страната. Оказва се обаче, че управляващата коалиция не е единна в мнението си за схемата.
Правосъдният министър Збигнев Жобро, който е и главен прокурор на страната, е силно против Плана за възстановяване на ЕС. За него схемата е заплаха за суверенитета на Полша, защото създава възможност за федерализацията на общността. С тази си позиция се появява вероятността Полша да не ратифицира NextGenerationEU, по която се отпускат средствата.
На този етап тази опасност е преодоляна - опизиоционната Лява партия вече заяви, че ще подкрепи европейската схема и правителството ще получи нужното мнозинство в парламента.
Но всъщност не ратификацията, а как ще се разходват европейските средства, е препъни-камъкът, смята Бурас. Според него фондът ще се използва за "циментиране" на политиките на партията "Право и справедливост" на евроскептика Ярослав Качински и автократски практики.
Неправителствени организации в Полша вече критикуват действията на правителството по отношение на плана и посочиха, че проектите в него са включени непрозрачно и без съобразяване с изискванията на ЕС.
И големият проблем идва от липсата на съдебна система - според оценки на европейски институции съдът в Полша не е независим по отношение на жалби за разходване на европейските средства.
И нещата се влошават още повече - по-късно днес (28 април) Конституционният съд в Полша ще се произнесе дали Съдът на ЕС има право да се произнася относно независимостта на съдебната система и полската Конституция.
Съдът е контролиран от "Право и справедливост", а председателят е личен приятел на Качински.