Дългогодишните усилия на президента Владимир Путин да намали зависимостта на Русия от долара достигнаха ключов момент – за първи път делът на износа, продаден в американска валута, спадна под 50%.
По-голямата част от понижението идва от търговията с Китай, като над три четвърти от нея вече е в евро, показват данни на руската централна банка, цитирани от Bloomberg. В същото време делът на единната валута от общия износ нараства с над 10 пр. пункта до 36%, става ясно от информацията за четвъртото тримесечие.
Многобройните санкции и постоянната заплаха от нови накараха Русия да потърси начини да изолира себе си и икономиката си от американска намеса. Централната банка също така е намалила вложенията си в американски държавни ценни книжа като част от валутния си резерв, залагайки основно на злато и евро.
Раздялата с долара при търговията с Китай се ускори още през 2019 г., когато петролният гигант „Роснефт“ промени валутата в договорите си за износ на евро. Много компании със средна капитализация сега също търсят начини да намалят експозицията си към американската валута, като залагат на юани или рубли в търговията с Китай, посочва Даниел Хайндъл, мениджър на VTB Capital в Москва.
„Наблюдаваме също така, че нарастваща част от сетълментите между Русия и бившите съветски републики е в рубли“, коментира още той.
Вашингтон наложи нови санкции срещу Москва по-рано този месец, включително ограничавайки покупките на новоиздаден суверенен дълг в отговор на обвиненията, че Русия стои зад хакерската атака срещу SolarWinds Corp. и опитите за намеса в миналогодишните президентски избори.
Администрацията на президента Джо Байдън обяви, че е готова да увеличи санкциите, ако Кремъл не спре хакерските атаки и опитите за намеса в американската политика.
На този фон руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви в интервю през февруари, че Русия трябва да предприеме спешни стъпки за намаляване на използването на долари до минимум, за да премахне зависимостта си от „този отровен източник на постоянни враждебни действия“.