Сред столиците на ЕС продължават разговорите за по-нататъшно експулсиране на руски дипломати в знак на солидарност с Чехия. „Готови сме да предприемем действия на ниво ЕС, ако е подходящо, и обсъжданията по този въпрос продължават сред страните членки“, коментира представител на ЕС пред онлайн изданието EUobserver.
Посолството на ЕС в Москва помага за координирането на вземането на решения, казва втори източник на медията.
"Стотици руски [разузнавателни] агенти са акредитирани в ЕС като дипломати и действат и в Брюксел. Ще се влошат ли отношенията и ще покажат ли лидерите на ЕС малко смелост, за да изгонят поне няколко от тях, предстои да разберем“, коментира други старши дипломат от Брюксел.
Балтийските държави и Словакия вече изгониха седем руснаци миналата седмица заради напрежението между Чехия и Русия по повод взривове в оръжеен склад в Чехия през 2014 г. Заради разкритията на разследването Прага изгони 81 руски дипломати и служители, а Москва в знак на отмъщение – 100 чешки дипломати.
"За нас солидарността на ЕС има значение", заяви литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис в петък, след като страната му обяви двама руснаци във Вилнюс за персона нон грата. Очаква се Полша да последва примера тази седмица, казват запознати.
България и Румъния също могат да последват примера, посочват източниците на медията.
Великобритания помага на Чехия да докаже пред съюзниците си, че руски шпиони са взривили склад за боеприпаси в чешкия град Врбетице през 2014 г., точно както са се опитали да отровят и бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия на Острова през 2018 г.
На въпрос дали Великобритания ще изгони руснаци, британски служител коментира: "Ще продължим да координираме отговора си на враждебните действия на Русия с широк кръг международни партньори". Лондон вече предприе стъпки, като призова руския посланик за обяснения.
Много западноевропейски съюзници обаче като цяло по-неохотно предприемат действия, казва други дипломат от ЕС.
Чешкият премиер Андрей Бабиш и неговият проруски президент Милош Земан, които са проруски настроени, се опитват да смекчат ситуацията. Първоначално Бабиш омаловажи атаката, при която са загинали двама души, като посочи, че е руска атака срещу български търговец на оръжие. В неделя Земан заяви пред държавната телевизия, че чешкото разследване е неубедително и че се проверяват две теории - първата, оригиналната, че е имало експлозия в резултат на некомпетентно боравене с експлозиви, и втората, че това е операция на чужда разузнавателна служба.
"Приемам сериозно и двете теории", коментира той.
„Земан сега открито застава на страната на Русия и се превърна в неин защитник“, казва чешки депутат, пред агенция Ройтерс. Външното министерство на Чехия обаче също може да бъде затруднено от собствения си непрофесионализъм, смята друг експерт.
Когато Русия се опита да убие бившия шпионин Сергей Скрипал в Солсбъри, Англия, през 2018 г., страните от НАТО и ЕС изгониха над 100 руски дипломати в подкрепа. Това се случи след „брифинги и презентации на британците за техните съюзници по случая, представящи доказателства за дипломати“, според Якуб Джанда, директор на европейски ценности, мозъчен тръст в Прага. „Чешкото правителство не е направило нищо подобно," казва Джанда пред EUobserver.
"Съществува заплаха до други държави [от ЕС] да достигнат лъжите на Кремъл относно инцидента по-бързо, отколкото от слабите комуникации на чешкото правителство“, казва той.
Каквото и да се случи по-нататък, руските атаки във Врбетице и Солсбъри не са единични инциденти. България, Германия, Италия, Полша, Холандия, Норвегия, Швеция и САЩ изгониха руски дипломати през последните месеци заради други случаи на шпионаж. ЕС постави в „черен списък“ служители на Кремъл за използване на химическо оръжие за убийство на хора.