Българите са сред големите скептици в ЕС по отношение на ваксинирането срещу коронавируса, показва традиционното пролетно проучване на Евробарометър, публикувано на сайта на Европейската комисия (ЕК).
Данните показват, че едва 19% от сънародниците ни биха се ваксинирали при първа възможност. По този показател страната ни изпреварва единствено Кипър, където 16% от хората искат да се ваксинират възможно най-скоро.
Освен това 22% от българите заявяват, че никога няма да се ваксинират срещу коронавируса, а 6% се колебаят какво да направят. 21% ще се ваксинират по някое време през 2021 година, а 32% ще отложат за неопределено време, показват още данните.
По-голямо недоверие към ваксините явно изпитват само гражданите на Кипър - 26% от тях не биха си поставили ваксината никога и това е най-високото ниво в общността, и тези в Латвия (23%). 40% от кипърците биха изчакали и биха се ваксинирали на по-късен етап и само 16% обмислят да се ваксинират по някое време през тази година.
Средно в ЕС 45% от гражданите биха се ваксинирали веднага, а 12% никога не биха си поставили ваксина срещу коронавируса.
Най-благоприятно към ваксините са настроени ирландците. Данните от Евробарометър показват, че възможно най-скоро биха се ваксинирали 74% от анкетираните. Никога не биха си поставили ваксина срещу коронавируса едва 4% от тях.
Най-нисък е процентът на нежелаещите да се ваксинират в Дания - 2%. Там в рамките на тази година желание да се ваксинират изказват 94% от хората, от които 73% биха искали да го направят възможно най-скоро.
Като цяло здравеопазването излиза начело като основен проблем и на ниво ЕС, и на национално ниво в последното проучване на Евробарометър. Данните показват, че 38% посочват, че това е водещ проблем в ЕС и има ръст от 16 пункта спрямо проучването на общественото мнение през лятото на 2020 г. На второ място по важност е икономическото състояние (35%, без промяна спрямо предходната анкета), следвано от състоянието на публичните финанси на страните от общността (21% и спад от 2 пункта)*.
На национално ниво 44% от европейците посочват като водещ проблем здравеопазването. Ръстът е от 13 пункта спрямо лятото на 2020 г. Следващите опасения са свързани с икономическата обстановка (33%, без промяна) и безработицата (25%, като има спад от 3 пункта)*.
Проучването показва и известно разколебаване по отношение на адекватността на бъдещите действията на ЕС в пандемията. Като цяло обаче повече от половината респонденти имат доверие на реакциите на европейските институции.
Източник: Евробарометър
В България доверието в отговора на ЕС на коронавируса е над средното за ЕС - 62%, но най-голям е процентът от българите (6%), които не могат да отговорят на този въпрос сред всички останали в общността. 32% от българите имат изцяло негативно отношение към действията на общността в тази криза.
Всъщност най-ниско е доверието в това отношение на живеещите в Гърция - 55% са абсолютно негативно настроени, а само 44% вярват, че Брюксел ще има адекватна реакция. На обратния полюс са португалците - 89% имат пълно доверие на ЕС и само 11% заявяват, че не вярват, че действията на ЕС ще спомогнат за преодоляване на кризата.
*Процентите надхвърлят 100%, защото респондентите са давали по повече от един отговор.