Комисията на Световната здравна организация (СЗО) за извънредната ситуация е против изискването на доказателство за ваксинация при международни пътувания. Комисията препоръча на страните да не изискват доказателство за ваксинация като условие за международни пътувания, потвърждавайки позицията си въпреки нарастващата полемика по въпроса, пише БТА.
Комисията, която публикува решенията от заседанието си на 15 април, се аргументира с ограничените доказателства дали ваксинацията срещу Covid-19 намалява възможността на хората да предават вируса и с "трайното неравенство в глобалното разпределение на ваксините". Страните трябва да признаят, че изискването на доказателство за ваксинация задълбочава неравенствата и съдейства за неравноправие в свободата на движение, смятат от СЗО.
Европейската комисия (ЕК) предложи създаването на цифров зелен сертификат за улесняване на безопасното свободно движение на гражданите в рамките на ЕС по време на пандемията. Документът ще представлява доказателство, че дадено лице е било ваксинирано срещу COVID-19, че е получило отрицателен резултат от тест или че е преболедувало коронавируса. Той ще бъде наличен безплатно в електронен формат или на хартиен носител. Ще включва QR код за гарантиране на сигурността и автентичността на сертификата, обясняват от ЕК.
Вваксинационните сертификати не се възприемат в голяма част от страните в ЕС, а Великобритания посочи, че ще ги използва само като експеримент пробно.
Според някои експерти сертификатът е дискриминационен и подкопава основното право на гражданите в блока - свободното движение. Медици изтъкват неговата несъстоятелност от гледна точка на споделянето на чувствителна медицинска информация.
Сертификатите за ваксиниране са лошо решение за туризма, доброто решение е всички свободно да пътуват на територията на Европа, коментира Румен Драганов, председател на Института по анализи и оценки в туризма. По думите му изискването за PCR тестовете води до значителен спад на пътуванията.
Австрийският премиер Себастиан Курц вече заяви, че страната му постепенно ще въведе ваксинационни сертификати. Други правителства от ЕС са по-скептични - белгийският външен министър Софи Уилмес заяви, че страната няма да обвърже ваксинацията със свободата на движение в блока, мотивирайки се с опасения от дискриминация. Но особено страните, разчитащи на туризма, като Испания и Гърция, подкрепят идеята за въвеждане на ваксинационен паспорт, за да подпомогнат пострадалия бранш. България също одобрява сертификатите като инструмент за по-свободно, но контролирано придвижване на хора.
Скептицизмът идва от няколко посоки. Преди всичко, не е научно доказано дали ваксината срещу COVID-19 предпазва човек от това да бъде заразен за околните, или просто не му позволява да се разболее. Това означава, че ваксинираният потенциално все пак би могъл да предава вируса, без да покаже каквито и да било симптоми.
Още по-сериозни са правните и етични проблеми, които възникват. Не всеки, който иска да се ваксинира, има достъп до инжекция в момента, поради което предоставянето на права на хората, които са я получили, може да се сметне за дискриминационно спрямо останалите.
Официално Гърция отмени изискването за задължителна 7-дневна карантина за гражданите на държави членки на ЕС и на Шенгенското пространство. Отпадането на 7-дневната карантина за пътуващите от тези страни ще е възможно само при условие, че гражданите представят при пристигане в Гърция документ за негативен резултат от PCR тест, направен не по-рано от 72 часа преди влизането в страната, или сертификат за ваксинация за коронавирус COVID-19, доказващ, че ваксинацията е направена най-малко 14 дни преди това. Сертификатът трябва да е на английски език, да е издаден от публичен орган и да съдържа информация за вида и броя на дозите на ваксината.