Производството на електроенергия от геотермални източници е стабилно през цялата година, но има много малък дял от възобновяемите източници, става ясно от статистиката на Евростат за производството на зелените централи през 2020 година.
Основните ресурси за производството на зелена електроенергия в Европа са вятърните, соларните и водните централи. От данните се вижда, че превес в различните месеци взимат вятърните турбини (с пикове през февруари и октомври), както и водните централи.
Соларните панели работят активно през летните месеци, но не доминират при производството на електроенергия през годината.
Източник: Евростат
Основната част от произведената от вятъра електроенергия идва от разположените на сушата турбини (85%), показват още данните на статистическата агенция. През миналата година те са произвеждали средно 22,7 тераватчаса електроенергия месечно. Производството от офшорните централи достига средно 3,8 тераватчаса.
Соларните централи са произвеждали средно по 11,2 тераватчаса електроенергия, става ясно още от статистиката.
В пиковите моменти на производството си вятърните централи (общо) са произвели над 50 тераватчаса през февруари, а соларните централи - около 19 теравтачаса през юли.
Именно благодарение на вятъра зелените централи са допринесли най-много за производството на електроенергия през февруари (85 тераватчаса), а най-ниското ниво е през септември (60 тераватчаса), което е породено от спад в производството на соларните и водните централи.