fallback

Италия планира бюджетен дефицит от 11,8% от БВП през 2021 г.

Дългът на страната се очаква да нарасне до 159,8% от брутния вътрешен продукт в края на годината, а икономиката да нарасне с 4,1 на сто

21:35 | 15.04.21 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Италия планира през тази година бюджетният дефицит да достигне 11,8% от брутния вътрешен продукт (БВП), докато третата по големина икономика в Европа търси допълнителен заем , за да поддържа своята икономика над повърхността, съобщава Bloomberg, цитирайки правителствен служител.

Дългът на Италия се очаква да нарасне до 159,8% от БВП в края на 2021 г.

Кабинетът на министър-председателя Марио Драги одобри актуализацията, прогнозирайки икономически растеж от 4,1% за тази година. 

Италия е покосена от пандемията от коронавирус, която отне живота на повече от 115 хил. души в страната и замрази активността на ключови сектори като туризма. Настоящото правителство и неговият предшественик са похарчили до момента над 130 млрд. евро в подкрепа на икономиката, с което изтласкаха нагоре държавния дълг до 155,6% от БВП.

Министърът на икономическото развитие Джанкарло Джорджети заяви пред парламента по-рано в четвъртък , че искането на правителството за увеличаване на дефицита е определено на около 40 млрд. евро, но подлежи на промяна.

През последната седмица ресторантите в Италия и собствениците на малък бизнес излязоха по улиците в Рим на протест, сблъсквайки се с полицията. Тя призоваха правителството да облекчи мерките и да им осигури допълнителна финансова подкрепа. На други места демонстрантите блокираха основните пътища в израз на протест срещу строгите мерки.

Властите сигнализираха, че могат да започнат да облекчават някои от ограниченията още този месец, давайки приоритет на дейностите на открито.

Драги, който е бивш управител на Европейската централна банка (ЕЦБ), заменен от Кристин Лагард, засилва натиска върху местните власти, за да ги накара да ускорят ваксинационните кампании, особено по отношение на по-възрастните граждани. Правителството се опитва да постигне своята цел от 500 000 ваксинирани до края на месеца на фона на проблемите с някои препарати, за които беше доказано, че увеличават риска за здравословни проблеми, съпътстващи инокулацията.

Подобно на други страни членки на Европейския съюз (ЕС), Италия отказа доставките на дози от ваксината, произведена от Johnson & Johnson и обмисля подобен ход спрямо препарата на британския концерн AstraZeneca на фона на съобщенията за кръвни съсиреци.

Здравният министър Роберто Сперанца заяви, че ваксината на AstraZeneca е ефективна и безопасна, както всички други ваксини, които се използват в момента в Европа.

По отношение на препарата на Johnson & Johnson Сперанца каза: „Надяваме се скоро да има някаква яснота, която да ни позволи да започнем да използваме ваксината, която ще бъде важна за нашата кампания“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:22 | 14.09.22 г.
fallback