fallback

Европа може да има 40 хил. км мрежа за пренос на водород до 2040 г.

Транспортът на водорода ще струва между 0,11 и 0,21 евро на килограм, а производството му - 1-2 евро, коментират оператори на газопреносни мрежи

09:56 | 14.04.21 г.

Европа може да има мрежа с дължина 40 хил. километра до 2040 година за пренос на водород. Става въпрос за съществуващата газова инфраструктура, която да бъде модернизирана, така че да пренася алтернативното гориво. Това коментират операторите на газопреносната мрежа в Европа, цитирани от Ройтерс.

Като част от плановете за декарбонизация Европа смята да произвежда водород чрез електролиза и възобновяеми енергийни източници. Този зелен водород ще замести сивия - произведен от природен газ и замърсяващ околната среда, пояснява още агенцията.

Водородът се смята и за решение за енергоемката индустрия и тежкотоварния транспорт и плановете за намаляването на емисиите от тези сектори, както и за възможност за отопление на сградите.

Според оценките на Европейската комисия (ЕК) тази трансформация ще изисква 320 - 460 млрд. евро инвестиции до 2030 година, в което се включва изграждането на нови зелени мощности, които да захранят процеса, инфраструктура и съхранение на водорода.

Според оценки на индустрията само за инфраструктурата ще са необходими между 43 млрд. евро и 81 млрд. евро до 2040 година. Почти 70% от нужната инфраструктура съществува и днес - газопреносните мрежи, за които се оказва, че има и техническа възможности, и са икономически изгодни за тази цел. Останалата част са нови разклонения до потребителите на водород.

Транспортирането на водорода ще струва между 0,11 и 0,21 евро на килограм, а производствените разходи ще бъдат около 1-2 евро на килограм, отчитат още операторите на газопреносни мрежи в Европа.

На този етап скептиците на водорода отчитат, че неговото производство е още в зората си и на този етап никак не е конкурентен на останалите енергийни източници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:04 | 13.09.22 г.
fallback