Европейският лекарствен регулатор заяви, че е започнал повторен анализ на ваксината на Johnson & Johnson (J&J) срещу коронавирус заради данни за кръвни съсиреци при имунизирани хора.
Четири сериозни случая на съсиреци и ниски тромбоцити – един от които завършил със смърт, са се появили след ваксиниране с препарата на Johnson & Johnson, съобщиха от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), цитирани от Bloomberg. Решението става факт, след като ЕМА откри възможна връзка между другата векторна ваксина, одобрена в ЕС - тази на AstraZeneca, и образуването на съсиреци при имунизирани.
Един от по-тежките случаи след ваксинация е станал по време на клиничното проучване. По това време компанията заяви, че не е открила доказателства, че причината е в поставената ваксина. Трите други случая са в САЩ, където препаратът е приложен на почти 5 млн. души.
Ваксината на Johnson & Johnson е одобрена в ЕС, но все още не е разпространена в блока, като това се очаква да стане по-късно този месец. Независимо от всичко блокът разчита, че с медикамента, който за разлика от всички останали е еднодозов, ще подсили кампанията си по ваксиниране, която за момента изостава в сравнение със страни като САЩ и Великобритания.
Отделно от ЕМА заявиха в петък и че все още нямат достатъчно доказателства за безопасността на руската ваксина „Спутник V“, за да я одобрят за използване.
От J&J не са отговорили незабавно на запитване за коментар. Техният медикамент използва сходна технология, като тази на AstraZeneca и на „Спутник“.
Броят на хората, при които има образуване на съсиреци след поставена ваксина на J&J, е сравнително малък засега в сравнение с общия брой на поставените дози, заяви Питър Арлет, ръководителят на звеното за анализ на ЕМА, на 7 април. Тогава той посочи, че има установени три случая на съсиреци при имунизирани 4,5 млн. души.
Междувременно агенцията ще продължи анализа си на руската ваксина, докато не разполага с достатъчно доказателства за прилагането ѝ, стана ясно още в петък. ЕМА отказа да коментира информация за безопасността на „Спутник“, преди да бъде завършена оценката.