Скандинавците започват да постигат забележим напредък в отстраняването на щетите от коронавирусната криза, като отчитат година на забележителна устойчивост на глобалните икономически сътресения.
В Швеция стабилното бизнес доверие и подобряването на перспективите за износ накараха местната централна банка SEB и Шведския национален институт за икономически изследвания да повишат прогнозите си за растеж на най-голямата икономика в региона, пише Bloomberg.
Bloomberg Economics също повиши очакванията си за растежа на Швеция, както и прогнозите за Норвегия, а последните данни за растежа на Дания бяха ревизирани нагоре.
Североизточният регион на Европа се откроява с впечатляващите си резултати в ограничаването на последиците от икономическия спад заради коронавирусната криза, подпомогнат от щедрите системи за социално подпомагане, широко разпространената дигитализация и относително ниската зависимост от туризма.
„БВП на Швеция пада много по-малко в сравнение с повечето икономики в еврозоната“, казват в доклад анализаторите на SEB Оле Хьолмгрен и Маркус Виден. В тази връзка те очакват по-бавно оттласване на икономиката в сравнение с други държави от Европа, но и по-бързо достигане на нивата отпреди кризата.
Сравнението с голяма част от Европа е ярко. Богатата на петрол Норвегия приключи 2020 г. със спад на БВП от 1,4% под нивата отпреди пандемията, а еврозоната претърпя среден спад от 6,6%.
Подобренията на перспективите пред Швеция идват след множеството добри новини от бизнеса. През март индексът на производственото доверие се повиши до най-високо ниво от средата на 2018 г., докато индексът на централната банка за настроенията на мениджърите нараства повече, отколкото очакваха икономистите.
Някои икономисти смятат, че икономиката на страната ще отбележи ръст още през първото тримесечие.
Перспективата за подем на търговията подкрепя промените в прогнозите, като SEB завиши очакванията си за растежа на Швеция за 2021 г. с около 0,7 процентни пункта.
„Швеция е сред най-отворените икономики и повечето търговски партньори регистрират възстановяваща се бизнес активност началото на годината“, казва Мануел Оливери, валутен стратег в Credit Agricole. „Азия играе роля“, допълва той.
В Дания статистическият институт ревизира нагоре данните за БВП за четвъртото тримесечие, което означава, че икономиката е нараснала повече от очакваното през втората половина на 2020 г.
„Тъй като по-голямата част от населението се ваксинира, очакваме нарастващото търсене в страната и в чужбина да доведе до възстановяване в Швеция и Норвегия в края на второто тримесечие. До края на 2021 г. прогнозираме, че продукцията ще надвиши предпандемичното си ниво и в двете икономики“, коментира Йохана Янсон, икономист на Bloomberg Economics за Скандинавския регион.
Петролните богатства на Норвегия и това, че разчита на подкрепата на нейния суверенен фонд за богатство, най-големият в света, вече направи икономиката ѝ една от най-изолираните в света от шокове на растежа по принцип. Bloomberg Economics повиши прогнозата си за тази година на 3,9% от 3,7% и сега смята, че и Норвегия, и Швеция ще надхвърлят нивата на продукция отпреди пандемията по-рано, отколкото се очакваше преди.
И все пак небето не е безоблачно. В четвъртък Швеция отложи изпълнението на целта си за ваксинация заради забавени доставки, като сега очаква, че възрастните в страната ще могат да получат поне една доза коронавирусна ваксина до 15 август.
Скандинавските страни показват забележимо подобни икономически траектории, въпреки различните подходи за въвеждане на ограничения по време на кризата. По-специално Швеция първоначално се опита да запази икономиката си възможно най-отворена за бизнес.
Паричната политика е факторът, при който се очаква разминаване в бъдеще. Централната банка на Норвегия отбеляза началото на увеличението на лихвените проценти още през втората половина на годината, за да ограничи инфлацията и скока на цените на жилищата. За разлика от това шведският институт NIER проектира, че Riksbank ще повиши своя референтен процент едва през 2024 г.