Тежестта на загубите на реколта, предизвикани от екстремни метеорологични събития, се е утроила през последните 50 години в Европа, показват данни от проучване, което подчертава уязвимостта на хранителните системи към изменението на климата, пише онлайн изданието EurActiv.com.
Изследването, публикувано наскоро в списанието Environmental Research Letters, разглежда селскостопанската продукция в 28 европейски страни (сегашните 27 членки в ЕС и Великобритания) от 1961 до 2018 г.
Учените сравняват данни за екстремни метеорологични събития - суши, горещи вълни, наводнения и студ, и намират доказателства, които предполагат, че „климатичните промени вече водят до увеличаване на загубите на реколта“.
Сушата, екстремните горещини, студът и наводненията са значително по-чести явления в Европа през 50-годишния период от време. В доклада се подчертава, че „тежестта на въздействието на жегите и сушата върху растениевъдството приблизително се утроява“ за периода - от загуби от 2,2% между 1964 и 1990 г. до 7,3% от 1991 до 2015 г.
По-специално засушаванията са все по-чести и по-интензивни.
Като цяло добивите в Европа се увеличават - с почти 150% между 1964-1990 г. и 1991-2015 г., казва водещият автор на доклада Тереза Брас от Училището за наука и технологии Nova в Лисабон.
Загубите, свързани с екстремно време, са различни в зависимост от реколтата.
„Зърнените култури, основен продукт, който заема близо 65% от обработваната площ на ЕС и се използва главно за храна на животни, са най-силно засегнатите култури“, казва Брас. Те показват „постоянно по-големи загуби“, свързани със суши и горещини, отколкото други култури, заключава се в документа.
Изследователите казват, че това може да се обясни с по-широкото напояване на други култури, като зеленчуци, лозя и плодове.
Очаква се изменението на климата да увеличи екстремните метеорологични условия, включително горещи вълни и суши, а проучването предупреждава за „разпростиращи се ефекти“ от въздействието им върху Европа в глобалната хранителна система и върху цените на храните.
В доклада се посочва, че горещините и сушата в Европа са довели до спад в производството на зърно с 8% в сравнение със средното за предходните пет години. Това е „причинило недостиг на фураж за добитъка и е предизвикало рязко увеличение на цените на суровините“.
След споразумението за климата в Париж от 2015 г. светът преживя пет най-горещи години. Организацията на ООН за прехрана и земеделие предупреждава, че производството на храни е „изключително чувствително“ към изменението на климата.
По-рано този месец проучване, публикувано в списанието Nature Geoscience, установява, че последните летни суши в Европа бележат внезапно засилване от 2015 г. насам.
През 2019 г. доклад в Nature Climate Change предупреждава, че регионите, отговорни за до една четвърт от световното производство на храни - Западна Северна Америка, Западна Европа, Западна Русия и Украйна, са силно застрашени от рязък ръст на топлинните вълни.