fallback

ЕМА: Връзката между съсиреци и ваксината на AstraZeneca не е изключена

Лекарственият регулатор на ЕС вероятно ще публикува нова препоръка идната седмица

22:39 | 31.03.21 г. 3

Снимка: Bloomberg LP

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) съобщи, че връзка между ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca и редките случаи на образуване на съсиреци след поставянето й е възможна, като тя е установила най-малко 62 такива случая. В същото време лекарственият регулатор на ЕС изтъкна отново, че ползите от ваксината все пак са повече от рисковете, предава Bloomberg.

Съобщението сгъстява още повече облаците около ваксината, след като Германия я ограничи до по-възрастни хора тази седмица на фона на притесненията от странични ефекти. Това може да забави вече изоставащата имунизационна програма на Европа, тъй като случаите на вируса отново растат.

ЕМА съобщи, че комисията й по безопасността вероятно ще публикува нова препоръка идната седмица. Ако панелът стигне до извода, че има връзка между съсиреците и ваксината на Astra, ЕМА ще промени препоръките си към пациентите и здравните власти, заяви изпълнителният директор Емър Кук.

„В момента, на този етап от проверките ни, връзката е възможна и не можем да кажем нищо повече засега“, каза Кук на пресконференция. Засега няма данни, които да подкрепят ограничаването на употребата на ваксината сред различните възрастови групи от населението, допълни тя.

Ваксината на AstraZeneca, разработена съвместно с Оксфордския университет, е обект на нарастващо внимание от регулаторите, а подкрепата за нея в Европа намалява. Въпреки това страните разчитат на ваксината да им помогне да излязат от пандемията и в региона са раздадени милиони дози.

Притесненията около ваксината на Astra са свързани с необичайни съсиреци – мозъчни венозни синусови тромбози. Те най-често се случват при жени на възраст между 30 и 45 години, група, която в ЕС е диспропорционално ваксинирана с Astra, отбелязват представители на ЕМА.

При хора на възраст под 60 години здравните власти наблюдават повече случаи на редките тромбози при лица, които наскоро са били ваксинирани с Astra, отколкото обичайно може да се очаква, казва Питър Арлет, ръководител на мониторинга за безопасността в ЕМА. Агенцията е установила около един случай на 100 хил. души под 60 години, които са били ваксинирани в Европейската икономическа зона. Тя все още не е успяла да установи конкретни рискови фактори като възраст, пол или медицинска история на съсиреци.

62-та случая на редки тромби включват всички странични ефекти, докладвани в системата EudraVigilance на ЕМА, която включва случаи както в така и извън Европа, съобщава агенцията. Броят на случаите се отнася до 22 март, а оттогава са се появили още случаи.

Извън редките случаи на образуване на тромби повечето негативни реакции при пациенти, които са получили ваксината на Astra, са отчетени във Великобритания, където тя е използвана най-много и където правителството защити местната ваксина. Преглед от 8 март е установил 246 реакции, включващи различни видове запушвания на артериите или съсиреци във Великобритания, включително 40 починали, съобщава регулаторът. Само защото реакциите са съобщени след ваксинирането не значи, че те са свързани с ваксината.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:43 | 11.09.22 г.
fallback