Алчността и капитализмът са в основата на успешната кампания за ваксиниране срещу коронавируса във Великобритания, коментира британският премиер Борис Джонсън, цитиран от The Guardian. Той е заявил това по време на затворена онлайн среща с депутати от Консервативната партия.
Неговите коментари се случват на фона на критиките на ЕС за липсата на реципрочност при износа на ваксини срещу коронавируса.
По данни на Европейската комисия от общността са изнесени над 34 млн. ваксини, от които 10 млн. за Великобритания. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен коментира, че очаква реципрочност в отношенията с Лондон.
Заради коментари, че Великобритания не позволява износа на ваксини на AstraZeneca, произведени в британските заводи на компанията, европейските лидери ще обсъдят забрана на износа на ваксини по време на заседанието си на 25 и 26 март.
От Даунинг стрийт 10 на този етап отказват коментар на думите на Джонсън. Според участвалите в срещата, провела се в приложението Zoom, премиерът се е изпуснал и е допълнил, че съжалява за думите си. "Забравете, че съм казал това", е заявил британският премиер на своите сподвижници.
Неговите думи бяха сериозно критикувани от опозицията в страната. Лейбъристи определиха, че това е "най-грозният коментар на деня", а депутатът Анджела Игъл написа в Twitter, че алтруизмът, а не алчността, ще ни спаси от тази криза.
До този момент 28,3 млн. британци са ваксинирани с поне една доза, а над 2,3 млн. са с две дози, сочат данните на местните здравни власти. Заболеваемостта за последните седем дни намаля до 57,1 на 100 хил. души.