Повечето европейски борси завършиха сесията с лек ръст, а инвеститорите наблюдаваха внимателно Турция след изненадващото решение на президента Реджеп Ердоган да смени гуверньора на централната банка, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 отбеляза ръст от 0,2%, като автомобилният сектор нарасна с 1,7%, а търговията на дребно се понижи с 1%.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 е нагоре с 0,26% до ниво от 6726,10 пункта. Германският DAX прибави 0,25% към стойността си до ниво от 14 657,21 пункта. Френският CAC 40 се понижи с 0,49% до равнище от 5968,48 пункта.
Европейските пазари поеха щафетата след вяла сесия в Азия, където индексите поеха в различни посоки в понеделник, а инвеститорите наблюдаваха движенията на турската лира и на ценните книжа след внезапното разместване по върховете на централната банка на страната.
Волатилността на валутата настъпи, след като президентът Реджеп Ердоган изненадващо замени гуверньора на централната банка, само няколко дни след рязко повишаване на лихвите, на което Ердоган енергичо се противопоставя.
На корпоративния фронт годишните си отчети представиха Julius Baer и Lonza. Цената на акциите на Volkswagen и Porsche се повиши със съответно 7% и 8,9%, след като Deutsche Bank значително повиши целевата си цена за книжата и на двете германски автомобилни компании.
Компаниите в секторите на туризма и развлеченията отбелязаха спад в понеделник, след като се появиха опасения от трета вълна на коронавируса в Европа. Компанията-майка на British Airways, IAG, и швейцарската туристическа компания Dufry отбелязаха спад от около 5%, а цената на акциите на англо-американския тур оператор Tui поевтиняха с 4,4%.
На дъното на европейския индекс на сините чипове цената на акциите на испанската банка BBVA поевтиняха с 6,8%, след като тя потвърди ангажимента си към Турция след новината за хода на Ердоган с гуверньора на централната банка.
„Авиокомпаниите и тур операторите изглежда отказват да попаднат под влиянието на катастрофалната идея за още едно провалено лято и оживено рекламират сред все по-големия брой ваксинирани британци“, коментира Ръс Маулд, инвестиционен директор в платформата AJ Bell.
„Но значително по-бавния темп на разпространение на ваксините в ЕС, ръстът на заразените в континенталната част на Европа и появата на нови варианти усложняват картината“, допълва той.
Според Маулд това лято може да е по-лошо от миналото за британските тур оператори, ако правителството запази ограниченията за пътуванията, за да не подкопае успешното си разпространение на ваксините.