Гърция отново издаде 30-годишни облигации - първата емисия с толкова дълъг падеж от 2008 г. насам, завършвайки пълното завръщане на страната на дълговите пазари, съобщава Ройтерс.
Постъпилите оферти са за 17 милиарда евро, показвайки дългосрочното доверие и апетит на инвеститорите за доходност, която вероятно ще бъде най-високата в еврозоната. Новата 30-годишна емисия облигации е първата такава продажба от над десетилетие, след като страната се върна на финансовите пазари след три спасителни операции по време на дълговата криза в еврозоната.
За последно Гърция издаде 30-годишни облигации през 2008 г., година преди началото на най-тежката дългова криза от десетилетия. След като си възвърна достъпа до пазара през 2017 г., страната постепенно емитира няколко емисии дългосрочни облигации, като се осмели да достигне 15-годишен падеж миналия януари.
Страната планира да заеме до 12 милиарда евро тази година и вече е събрала 5,5 милиарда евро.
„Гърция сега иска да запълни кривата на доходността с нова дългосрочна облигация от 30 години и да привлече инвеститори с реални пари, като се възползва от ниските лихвени проценти“, заяви държавен служител пред Ройтерс.
BNP Paribas, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan и National Bank of Greece бяха избрани да ръководят съвместно управлението на емисията с падеж на 24 януари 2052 г.
Гърция е ключов бенефициент на програмата на Европейската централна банка за спешно изкупуване на облигации, която намалява разходите за държавни заеми в южноевропейските страни.
Банката, която не купува гръцки дълг като част от основните си покупки на облигации, го включи в програмата за пандемия въпреки лошите кредитни рейтинги на Гърция. Това понижи доходността на гръцките 10-годишни облигации до рекордно ниски нива в края на миналата година.
Рисковата премия по тях, която показва разликата между доходността на гръцките и германските ДЦК с 10-годишен падеж, е около 120 базисни пункта, почти най-ниската от 2009 г. насам, според Refinitiv.