Съветът на Европейския съюз (ЕС) и Европейския парламент (ЕП) са постигнали предварително споразумение по второто издание на програмата на ЕС Механизъм за свързване на Европа, съобщават от пресслужбата на Съвета.
Периодът, в който ще работи програмата, е 2021-2027 г., като ще финансира проекти на страните членки на блока в областта на транспорта, цифровите технологии и енергетиката.
Бюджетът на програмата е 33,71 млрд. евро. Най-голям дял от средствата е за транспорта – 25,81 млрд. евро. За енергийни проекти са предвидени 5,84 млрд. евро, а за цифрови технологии – 2,06 млрд. евро.
В областта на транспорта Механизмът за свързване на Европа ще насърчава взаимосвързани и мултимодални мрежи за развитието и модернизацията на железопътната и шосейната инфраструктура и инфраструктурата за транспорт по вътрешни водни пътища и море, както и безопасната и сигурна мобилност. С приоритет ще се ползва по-нататъшното развиване на трансевропейските транспортни мрежи (TEN-T), като се акцентира върху липсващи връзки и трансгранични проекти с добавена стойност от ЕС.
Предвиден е отделен бюджет в размер на 1,69 млрд. евро от бюджета за транспортни проекти, който да е за подобряване на военната мобилност в рамките на ЕС. С тези средства ще се изгражда инфраструктура, която е съвместима с двойната употреба и отговаря както на граждански, така и на военни нужди.
В енергийния сектор ще се финансират проекти за по-нататъшната интеграция на европейския енергиен пазар, като се подобри трансграничната и междусекторната оперативна съвместимост на енергийните мрежи, благоприятства се декарбонизацията и се гарантира сигурността на доставките. Финансиране ще се отпуска и за трансгранични проекти в областта на производството на енергия от възобновяеми източници.
При отпускане на средствата за финансиране на енергийните проекти ще се гледат плановете на ЕС и националните планове в областта на енергетиката и климата, като енергийната ефективност ще се поставя на първо място.
В областта на цифровата свързаност обхватът на програмата е разширен. Проектите ще се оценяват дали допринасят за целите по отношение на цифровия единен пазар и свързаността на ЕС. С приоритет ще се ползват проекти, които създават допълнително териториално покритие, включително за домакинствата.
Ще се насърчават и проекти, при които транспортът, енергетиката и цифровизацията си взаимодействат. Ще се насърчава и междусекторната работа в области като свързаната и автоматизираната мобилност и алтернативните горива.
Споразумението за новия Механизъм за свързване на Европа трябва да бъде окончателно одобрено от Съвета на ЕС и от ЕП. Програмата ще влезе в сила със задна дата – 1 януари 2021 г.