Новото предлагане на социални облигации на Европейския съюз се оказа имунизирано от внезапния спад на търсенето, което обхвана глобалните дългови пазари, предава Bloomberg.
Блокът е привлякъл поръчки за 86 млрд. евро за продажба на стойност 9 млрд. евро на 15-годишни дългови ценни книжа чрез банки във вторник, за да помогне за финансирането на програма за работни места в региона. Поръчките са нараснали още повече, след като ЕС намали цената, което показва, че инвеститорите остават привлечени от етичен дълг.
„Приемам бързината на процеса като знак, че няма реално предизвикателство за ЕС да привлече търсене“, коментира Антоан Буве, старши стратег в ING Groep.
Рейтингът от три пъти А на блока се оказва един от най-привлекателните за новите кредитополучатели, след като наддаването за първите му социални облигации счупи рекорди миналата година, а продажба през януари привлече силно търсене. Пазарът за устойчиви облигации също процъфтява, като при дебюта си миналата седмица Италия получи най-големите в историята поръчки за зелени облигации.
По-широкият дългов пазар регистрира спад на търсенето при аукционите на държавни облигации, включително американски държавни ценни книжа и германски облигации, предизвиквайки разпродажбите през последните седмици. ЕС може да има своята привлекателност, като дълговите му книжа са смятани за потенциален бъдещ конкурентен актив на държавните ценни книжа.
Продажбите на социални облигации по инструмента SURE в размер до 100 млрд. евро са само тест преди финансирането на възстановителния фонд на ЕС за 800 млрд. евро, една трета от който трябва да бъде зелен дълг.
„Има силен апетит към облигациите на ЕС“, казва Пийт Кристиансен, главен стратег в Danske Bank, който очаква нова продажба на социални облигации до края на месеца.
Блокът намали цената до четири базисни пункта под ставката mid swap спрямо първоначалното указание за около два базисни пункта надолу. Макар че поръчките са били „огромни“, това вече не е „еднопосочна улица“ от гледна точка на все по-затягащите се цени на сделките, казва Майкъл Лестър от Commerzbank.
DZ Bank, HSBC Holdings, NatWest Markets, Toronto-Dominion Bank и UniCredit са били водещи мениджъри по сделката. Макар че поръчките са били по-малко от близо рекордните 114 млрд. евро, отчетени за същия падеж през декември, блокът е продал повече дълг.