Администрацията на американския президент Джо Байдън ще се възползва от период, предвиден за консултации, и ще забави максимално санкциите срещу "Северен поток 2", съобщава Ройтерс, позовавайки се на свои източници.
Законът, който позволява на САЩ да наложат наказания за компании, които подпомагат проекта, влезе в сила от 1 януари 2021 година. Те много бързо могат да сложат край на газопровода.
Но в текстовете фигурира и възможност американският президент да провежда консултации за неопределен период от време, преди да наложи санкциите.
Байдън е убеден, че "Северен поток 2" е лоша сделка за Европа, но в същото време има силен натиск от страна на Германия да пусне газопровода, който ще покрива нуждите на страната, след като бъде сложен краят на ядрената енергетика и бъдат затворени въглищните централи.
Белият дом ще внесе в Конгреса по-късно днес (19 февруари) доклад относно реализацията на проекта "Северен поток 2", отбелязва още агенцията. Това трябваше да стане до 16 февруари, но правителството изпусна срока и конгресмени поискаха лично държавният секретар Антъни Блинкен да ги уведоми за развитието на казуса.
Източници от администрацията на Байдън коментират неофициално, че са провели консултации по този доклад с представители на Конгреса.
Според Ройтерс в доклада ще има списък на компании, които подпомагат изграждането на газопровода по дъното на Балтийско море. До момента са положени над 90% от инфраструктурата на проекта.
По информация на Bloomberg в списъка липсват лица и компании от Германия, като Антъни Блинкен ще предпочете да намери дипломатическо решение на кризата. Има обаче руски компании, макар и ограничен кръг.
В предложенията за санкции, изготвени от администрацията на Доналд Тръмп, е присъствал Матиас Варних, бивш агент на ЩАЗИ и приятел на сегашния президент на Русия Владимир Путин, който е изпълнителен директор на германската компания, ангажирана с проекта, посочва още агенцията.
Заплахата за санкции от САЩ вече отказа ключови компании за газопроекта - в края на 2019 година строителният консорциум Allseas се оттегли от проекта и така работата по полагането на тръбите спря за година. Русия успя да възобнови дейностите едва през декември 2020 година с помощта на своя кораб "Фортуна".
И републиканците, и демократите в американския Конгрес настояват за санкции срещу Русия заради опита за отравяне на опозиционния лидер Алексей Навални. В САЩ също искат да блокират възможността Москва да прескочи Украйна при транзита на газ за Европа.
В "Газпром" очакват газопроводът да бъде финализиран до края на 2021 г. Компанията нееднократно повтаря, че това е икономически обоснован проект, в който участват и водещи западни компании. В момента "Фортуна" полага тръби в датския участък на "Северен поток 2", но не е много сигурно дали корабът ще се справи в дълбоките води на трасето.
*Материалът е допълнен към 11:30 ч. с информацията от Bloomberg.