Европейската комисията изпраща официално уведомително писмо до Унгария поради неспазване на решението на Съда на Европейския съюз по делото за закон за неправителствени организации с чуждестранно финансиране , добил публичност като Закона "Сорос".
С началото на тази процедура Комисията може да отнесе въпроса до Съда и да поиска финансови санкции, след като даде възможност на държавата членка да предостави обяснения, посочват от институцията.
В своето решение от 18 юни 2020 г. Съдът установи, че унгарският закон за неправителствените организации (Закона за прозрачност) нарушава правилата на ЕС относно свободното движение на капитали и основните права за защита на личните данни и за свободата на сдружаване, защитени с Хартата на основните права на ЕС.
По-специално Съдът подчерта, че правото на свобода на сдружаване представлява една от най-важните основи на едно демократично и плуралистично общество и включва правата на организациите на гражданското общество да търсят, обезпечават и използват ресурси.
Съдът заключи, че унгарското законодателство застрашава ролята на гражданското общество като независим участник в демократичните общества, като подкопава правото му на свобода на сдружаване, създава климат на недоверие към организациите на гражданското общество и ограничава неприкосновеността на личния живот на донорите.
Решенията на Съда на Европейския съюз влизат незабавно в сила в съответната държава членка. Комисията счита, че Унгария не е предприела необходимите мерки, за да се съобрази с решението, въпреки многократните призиви на Комисията да направи това незабавно.
По-специално Унгария не е отменила Закона за прозрачността, за който е установено, че е в противоречие с правото на ЕС. Поради това Комисията поиска от Унгария чрез официалното уведомително писмо да предприеме и изпълни всички необходими мерки за коригиране на ситуацията.
Унгария разполага с два месеца, за да отговори на опасенията, изразени от Комисията. В противен случай Комисията може да реши да сезира Съда на Европейския съюз, като предложи финансови санкции.
Те могат да бъдат под формата на еднократна сума и/или дневни плащания и се изчисляват, като се вземат предвид:
- значимостта на нарушените правила и последиците от нарушението за общите и частните интереси; периодът, през който правото на ЕС не е прилагано; - способността на страната да заплати, като се гарантира, че санкциите имат възпиращ ефект.