fallback

САЩ и Германия: От явна конфронтация до компромис за "Северен поток 2"?

От двете страни на Океана вече се подготвят за преговори по проекта и възможни решения той да заработи

14:06 | 15.02.21 г. 5

Ситуацията около "Северен поток 2" се променя, пише германското издание Handelsblatt, позовавайки се на свои източници. Според тях в САЩ вече се отказват от политиката на явна конфронтация, водена от предишната администрация на Белия дом и президента Доналд Тръмп. И от двете страни на Атлантическия океан вече се вижда воля за компромис.

В Германия се готвят за "пакетно решение", а подобни са нагласите и в САЩ, според източници на изданието. Двете страни търсят механизъм, който да не позволи Русия да оказва натиск върху Украйна или други държави чрез транзита на природен газ.

Handelsballt посочва, че в Германия много внимателно анализират тази възможност, за да не бъдат зависими по отношение на доставките на природен газ пък не от Русия, а от Украйна. Вариант за Берлин е изготвяне на политическа декларация, с която федералното правителство поема ангажимент да спре "Северен поток 2", ако Кремъл използва енергийните доставки като оръжие срещу съседните си страни.

Подобен механизъм обаче поражда много въпроси. Един от тях например е как ще бъдат спрени доставките, след като веднъж е дадено разрешение за експлоатация и не е ли логично, че компанията Nord Stream 2 AG, която управлява проекта, ще поиска обезщетения за прекъсването на работата.

САЩ предлагат още и Германия да помогне на Украйна за изграждането на инсталации за производство на зелен водород в замяна на разрешението да заработи "Северен поток 2". Това изглежда приемливо за Берлин. Значително по-голям потенциал за възникване на сериозни различия е въпросът за предоговаряне на транзита на природен газ за Европа през Украйна, допълва още германското издание.

На този етап още не е имало преки преговори между САЩ и Германия по "Северен поток 2". Една от причините е, че все още администрацията в Белия дом не е окомплектована.

Когато бъдат назовани и утвърдени компетентните институции в САЩ, контактните лица и колеги на министъра на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер в новата американска администрация, "тогава, разбира се, ще водим диалог", коментират източници на германското издание в германското Министерство на икономиката.

От Зелените обаче предупреждават, че във Вашингтон вече се изграждат стратегии за действие относно газопровода. Лидерът на партията Аналена Бербок поиска федералното правителство да информира Бундестага за позициите си по казуса.

"Във всички случаи германското правителство трябва да се откаже от всякакви планове за изкупуване на газ, добит при фракинг от САЩ", категорична е тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:52 | 13.09.22 г.
fallback