От началото на 2021 година Италия има още един източник на природен газ - газ от Азербайджан, идващ по Трансадриатическия газопровод (TAP). Но газовият пазар на страната е още далеч от революционните промени, пише S&P Platts.
Анализите на експертите показват, че по новия газопровод в страната са влизали по 10 млн. куб. метра природен газ на ден, или 3,4% от общия газов микс на страната. За целия януари доставките на азербайджански газ достигат 324 млн. куб. метра.
Основните доставчици на суровината за Италия си остават Русия и Алжир с общ дял от около 50% от потреблението в страната. През януари Италия е добила големи количества газ от хранилища, както и е разчитала на втечнен газ и местен добив, сочат още данните.
Според правилата на ЕС 5% от капацитета на ТАР е запазен за спот доставки, които да се разпределят на търгове. На този етап няма интерес от пазарните играчи в Италия, допълват още анализаторите.
Капацитетът на ТАР за Италия е 8 млрд. куб. метра годишно, или около 22 млн. куб. метра на ден. Очакванията на S&P Platts обаче са, че този капацитет няма да бъде реализиран преди четвъртото тримесечие на годината.
Анализаторите прогнозират, че ефектът от газопровода ще се види при сезона с ниско потребление на газ. Сега през зимата пазарните играчи са заложили на традиционните си доставчици. Доставките от Алжир са с 42% по-големи спрямо януари 2020 година и вероятно увеличението ще се задържи през първото тримесечие.
На този етап е трудно да се анализира какъв е ефектът от новия газов източник върху цените на пазара. Има известно намаление на борсата в сегмента "ден напред", но още е рано за категорични заключения, коментират още от S&P Platts.
По TAP България също получава природен газ от Азербайджан. От "Булгаргаз" са категорични, че благодарение на тези доставки успяват да държат цените с около 15% - 20% по-ниски спрямо европейските.