Икономиката на еврозоната се свива по-малко от очакваното през последното тримесечие на 2020 г., но е на ръба на нова рецесия на фона на бавната ваксинация за коронавируса.
Предварителните оценки на европейската статистическа служба Евростат показват, че брутният вътрешен продукт (БВП) на еврозоната се свива с 0,7% в периода октомври – декември 2020 г. спрямо предходния тримесечен период след бързото възстановяване през третото тримесечие на фона на разхлабените мерки за ограничаване разпространението на коронавируса (+12,4% за БВП на еврозоната).
Икономиката на ЕС регистрира спад от 0,5% през последните три месеца на 2020 г. спрямо третото тримесечие в сравнение с отчетения ръст от 11,5% през третото тримесечие.
На годишна база през последното тримесечие на миналата година икономиката на еврозоната се свива с 6,8%, а на ЕС – 6,4%, сочат още данните на Евростат.
Австрия е държавата в ЕС с най-голям спад на БВП през последните три месеца на годината спрямо предходните – 4,3%, следвана от Италия с 2% свиване и Франция с 1,3%. Същевременно в Литва и Латвия е отчетен най-голям икономически растеж – съответно 1,2% и 1,1%.
Лидер по годишен спад на БВП за последното тримесечие на 2020 г. е Испания с 9,1%, следвана от Австрия със 7,8% и Италия с 6,6%. Най-малко е годишното понижение на БВП в Литва – 1,3%, Латвия – 1,7%, и Швеция – 2,6%.
Икономиката на еврозоната и ЕС успява да избегне рекордните спадове, отчетени през второто тримесечие заради ограниченията за разпространение на вируса. Много от бизнесите – особено в производствения сектор, са намерили начин да работят на фона на рестрикциите, пише Bloomberg. Въпреки това обаче близките перспективи са мрачни заради хаотичната и бавна ваксинация, което означава, че ограниченията ще останат да действат през следващите месеци.
В Германия министърът на здравеопазването Йенс Шпан предупреждава, че предстоят тежки седмици, макар че броят на новозаразените в страната пада. Все пак данните са далеч от праговете, при които властите казват, че ще облекчат ограниченията.
В Италия усилията за подкрепа на икономиката се подкопават от колапса на правителството. Премиерът Джузепе Конте подаде оставка заради разрив с Матео Ренци, член на коалицията, който изрази несъгласие с начина на разпределение на европейските пари за възстановяване от коронакризата. Още не е ясно дали Конте ще спечели достатъчно подкрепа в парламента, за да се върне начело на ново правителство. Има известна вероятност да се стигне до нови избори.
Бизнес доверието в еврозоната също е надолу. Доверието в търговията на дребно и секторът на услугите – най-засегнатите от блокадите заради вируса, спада в началото на годината. МВФ предупреди наскоро, че регионът ще се възстанови по-бавно от кризата в сравнение с другите икономики по света.