fallback

Норвежкият суверенен фонд се отказа окончателно от петролните акции

Окончателната раздяла с портфолиото на стойност от около 6 млрд. долара през 2019 г. е станала до края на миналата година

15:54 | 29.01.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Норвежкият суверенен фонд е продал цялото си портфолио от компании в сектора на петролните проучвания и производство – голяма крачка напред към раздялата с изкопаемите горива за инвестиционния гигант.

Окончателната раздяла с портфолиото на стойност от около 6 млрд. долара през 2019 г. е станала до края на миналата година, заяви Тронд Гранде, заместник-главния изпълнителен директор на фонда пред Bloomberg. Мярката слага край на няколкогодишен процес за намаляване на експозицията към сектора на полезните изкопаеми, който беше ключов за норвежката икономика близо половин век.

Изказването на Гранде бе направено, след като фондът съобщи за близо 10 млрд. долара загуба по своите петролни и газови притежания през 2020 г., оценени на над 40 млрд. долара в началото на годината. Като цяло обаче миналата година е била една от най-добрите за фонда изобщо. Общо портфолиото му е генерирало 123 млрд. долара възвръщаемост, подкрепена най-вече от притежанията на технологични акции.

Суверенният фонд на Норвегия – най-големият в света, започна да се отказва от петрол и газ преди повече от три години. Намерението тогава бе да се диверсифицират паричните потоци от индустрия, от която икономиката на Норвегия е силно зависима, с цел да се избегне ключов финансов риск. Но новият изпълнителен директор на фонда Николай Танген превърна устойчивите инвестиции в подчертан фокус на своята стратегия и настоява всички портфолио мениджъри, които работят с фонда, да имат това предвид.

Танген нае близо 10 портфолио мениджъри със задачата да търсят инвестиционни възможности във възобновяемата инфраструктура. Фондът се надява портфолиото му да достигне около 1% от общо 1,3 трлн. долара на фонда. Танген вече призна, че тази задача може да се окаже трудна, тъй като търсенето на активи във възобновяемата инфраструктура увеличава цените.

„Работим неуморно, за да постигнем успех, и се надяваме, че това ще стане тази година“, заяви той в интервю. „Оглеждаме се за вятърни и соларни проекти в Европа и Америка“, допълни той.

През октомври Танген заяви, че „има много конкуренция“ за този вид проекти, които фондът има интерес да купи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:06 | 13.09.22 г.
fallback