fallback

Германският финансов регулатор подаде жалба срещу свой служител заради Wirecard

Служителят на регулатора се е възползвал от вътрешна информация, посочва BaFin

10:11 | 29.01.21 г.

Германският финансов регулатор BaFin е подал жалба срещу един от служителите си, който е заподозрян, че е използвал вътрешна информация при търговия с акции на Wirecard миналото лято, точно преди германската разплащателна компания да разкрие, че от сметките ѝ липсват 1,9 млрд. евро, съобщава FT.

В изявление, публикувано в четвъртък сутринта, регулаторът заяви, че служителят е временно отстранен от длъжност и срещу него са предприети дисциплинарни мерки.

„Служителят е закупил структурирани финансови продукти, свързани с Wirecard, на 17 юни 2020 г.“, казва BaFin и допълва, че Wirecard на следващия ден разкрива, че одиторът EY не може да провери 1,9 млрд. евро от корпоративните пари. Акциите на компанията изтриха 60% в рамките на един ден тогава.

BaFin отдавна е подложен на критики заради неправилното обработване на по-ранни сигнали за неправомерно поведение на Wirecard.

Герхард Шик, ръководител на потребителската лобистка група Finance Watch Germany, призовава за уволнението на президента на BaFin Феликс Хуфелд и неговата заместничка Елизабет Рогеле. По думите му регулаторът реагира заради обществения натиск срещу злоупотребата с вътрешна информация.

След като продавачи "на късо" през 2016 г. публикуваха твърдения за измами и пране на пари, регулаторът тогава обсъди „хомогенния културен произход“ на инвеститорите, залагащи срещу компанията, отбелязвайки, че те са „предимно израелски и британски граждани“, припомня FT – медията, която активно пишеше за проблеми и измами в платежната компания.

През 2019 г. BaFin временно защити Wirecard от продавачи "на късо" въпреки коментарите и опасенията на Bundesbank и подаде жалба срещу журналисти на FT. Хуфелд тогава коментира, че Wirecard е жертва на сложен заговор на продавачи "на късо".

BaFin заяви в четвъртък, че потенциалната търговия с вътрешна информация от нейния служител е била открита по време на специален одит на сделките с акции на нейния персонал. Жалбата срещу него е заведена пред наказателни прокурори в Щутгарт на 27 януари.

Междувременно бившият финансов директор на Wirecard Александър фон Кнуп каза в четвъртък пред германските депутати, че е „напълно изненадан и шокиран“, когато през юни 2020 г. е научил, че 1,9 млрд. евро корпоративни парични средства, за които се е твърдяло, че се държат по ескроу сметки в Азия, не съществуват.

Фон Кнуп, който беше разпитан като свидетел в продължаващото парламентарно разследване на скандала, казва, че личният и професионалният му живот е бил „разклатен и дълбоко унищожен“ от неправомерното поведение на компанията. Той твърди, че не е знаел за измамата и не е получил финансова изгода от нея.

По думите му изнесеният бизнес на Wirecard в Азия, който е в основата на измамата, е бил единствена и изключителна отговорност на главния оперативен директор Ян Марсалек. „Управлението и надзорът на ескроу сметките не бяха от компетентността на финансовия директор“, коментира той и допълва, че Марсалек многократно е потвърждавал, че салдата по сметките са точни.

Бившият финансов директор на компанията коментира още, че изцяло си сътрудничи с прокуратурата в Мюнхен, но отказа да отговори на подробни въпроси от депутати, като посочи продължаващите наказателни разследвания срещу него.

През октомври BaFin забрани на служителите си да търгуват с акции и други ценни книжа в компании, които институцията регулира. Според вътрешно разследване четирима служители през 2020 г. са били в нарушение на правилата за оповестяване, като са докладвали сделки с ценни книжа на Wirecard със закъснения от два до осем месеца.

Договорът на един от тези служители е прекратен през ноември 2020 г. Текат разследвания срещу други трима.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:16 | 13.09.22 г.
fallback