fallback

ЕС поиска от AstraZeneca разрешение да покаже договора за ваксините

Фармацевтичната компания съобщи за забавяне на доставките за ЕС и предизвика вълна от негативи от представители на общността

17:43 | 27.01.21 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейският съюз (ЕС) ще поиска от AstraZeneca разрешение да публикува договора за доставка на ваксини срещу коронавируса за общността, стана ясно по време на брифинг на комисаря по въпросите на здравеопазването Стела Кириакидес, излъчено във профила на ЕК във Facebook. 

Това развитие на нещата има потенциала да задълбочи скандала, в който се забърка фармацевтичната компания в последните дни. В края на миналата седмица от AstraZeneca предупредиха, че ще има забавяне на доставките на ваксини за ЕС, но без да посочат конкретни причини за това.

Това съобщение накара Стела Кириакидес да инициира срещи с представители на компанията, за да бъде уточнен проблемът.

Комисарят уточни днес, че производсвеният капацитет е един от критериите, по които Брюксел е избрал компаниите, с които да сключи предварителни споразумения за доставка на ваксини. ЕК сключи договори с шест компании, които разработват продукти. Двама от  тях - Pfizer/BioNTech и Moderna вече получиха разрешение за използване на свой медикамент в рамките на общността.

Кириакидес каза още, че в договора на ЕК с AstraZeneca има задължения за доставка под условията на т.нар. "best efforts" клауза, тоест предвижда се полагането на максимални усилия за изпълнение за задълженията. Тя е стандартна за покупката на продукти, които са в процес на разработка. 

В договора не е посочено, че друга държава може да получи ваксини, защото е сключила договор с компанията по-рано, каза още комисарят.

Съмненията в ЕС са, че AstraZeneca е предоставила ваксините, предвидени за общността, на Великобритания. Европейската агенция по лекарствата (EMA) още не е дала разрешение за използване на продукта в рамките на общността, а в Обединеното кралство вече поставят ваксината.

Изпълнителният директор на компанията Паскал Сорио обясни, че в "best efforts" - клаузата няма заложени специфични времеви параметри за доставките.

В интервюто си за италианския La Repubblica той отхвърли и съмненията, че компанията е продала ваксините на друга държава за по-голяма печалба. С цена между 3 и 4 долара на доза, в зависимост от веригата на доставките, AstraZeneca не печели от ваксината срещу коронавируса, категоричен е Сорио, допълва Politico.

Източници на Ройтерс посочват, че от компанията са съобщили, че става въпрос за намаление на доставките през първото тримесечие с 60%. Това означава, че страните от общността ще получат само 31 млн. дози. В същото време AstraZeneca изпълнява в пълен размер заявките от Великобритания.

Междувременно се появиха и нови търкания между фармацевтичната компания и представителите на европейските власти. Според спекулации AstraZeneca е отказала да разговаря повече с ЕК относно доставките на ваксините. По-късно обаче Euronews съобщи, позовавайки се на изявление на компанията, че среща ще има по-късно днес (27 януари).

ЕК е заложила именно от AstraZeneca за основен доставчик на ваксини срещу коронавируса. В предварителните договорки са запазени 300 млн. дози. Източници на Ройтерс коментират, че използваната в договора клаузата "best efforts" за съжаление тя няма правнообвързващи действия.

В същото време Латвия и Италия поискаха да бъде заведено дело срещу компанията за неизпълнение на договорките.

От края на февруари AstraZeneca ще произвежда по 100 млн. дози от ваксината срещу коронавируса всеки месец, коментира още Сорио пред италианския ежедневник. Според него в момента в ЕС реагират пресилено на съобщението им, а причината е, че "правителствата са под натиск" и действат емоционално.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:10 | 10.09.22 г.
fallback