Лидерите на ЕС ще проведат дебати по много деликатна тема на следващото си заседание, насрочено за 21 януари - за ваксинационните сертификати за коронавируса. На първо време дискусията ще бъде дали въобще да бъдат изготвяни такива общоевропейски сертификати и какви права биха могли да дават те.
Следващото важно уточнение е, ако бъде възприето изготвянето на тези сертификати, откога да започнат да действат?
Ранното въвеждане на сертификати, удостоверяващи поставената ваксина срещу коронавируса, ще причини повече ядове, убеден е председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. В интервю за нидерландската обществена телевизия VPRO той обясни, че въвеждането на подобен сертификат ще създаде усещането, че ваксините са задължителни, а в много държави искат ваксинирането срещу коронавируса да остане препоръчително.
Въпросът за тези сертификати беше повдигнат от премиера на Гърция Кириакос Мицотакис, който коментира, че те ще бъдат начин за облекчаване на пътуванията. Неговият министър на транспорта доразви тезата - със сертификатите ще отпаднат изискванията за отрицателен PCR тест или за карантина, но няма да ограничат влизащите в Гърция. Нито ще направят ваксината задължителна в страната.
Португалският премиер Антонио Коста подкрепи своя гръцки колега, допълва Politico. За страни, за които туризмът е важен сектор за икономиката, е важно лятото да се чувстваме спокойни и да пътуваме, смята той.
Идеята за сертификатите се подкрепя и от Германия, макар че страната не е традиционната лятна дестинация на Европа. Външният министър на страната Хайко Маас коментира пред Bild am Sonntag, че ваксинираните хора скоро трябва да имат възможност отново да упражняват правата си.
Не е ясно дали ваксинираните хора могат да заразят останалите, смята още външният министър и допълва: "Едно е ясно, че ваксинираните няма още дълго да отнемат респиратори от никого".
Но не всички в правителството приемат позицията за ваксинационните паспорти, допълва Politico.
Действително още няма яснота дали с ваксината ще бъде сложен край на предаването на вируса, потвърди и говорителят на ЕК Стефан де Кеерсмекер по време на обедния брифинг в Брюксел. Това означава, че докато не бъде ваксиниран достатъчно брой хора, няма как да има гаранции, че ваксината спира разпространението на болестта.
Въпросът за сертификатите става особено деликатен и на фона на проблемите с производствения капацитет на ваксините, които вече изпитва Pfizer/BioNTech. В резултат последната пратка за европейските страни е по-малка от очакваното и темата за сертификатите и правата, които те ще дават, става все по-болезнена.
Сертификатите са начин да се насърчи ваксинирането в Европа, посочват от Bloomberg. Страните от общността изостават от САЩ, Великобритания и Обединените арабски емирства (ОАЕ) по отношение на поставените ваксини и това може да означава, че блокадите в общността ще траят по-дълго, а възстановяването на икономика е в по-далечно бъдеще.