Шведско-британската фармацевтична компания AstraZeneca е подала заявление за одобрение на нейната ваксина срещу коронавируса от Европейската агенция по лекарствата (EMA). Оценката на ваксината ще се проведе "в ускорен срок", съобщи EMA във вторник в Амстердам.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства анонса като добра новина. „EMA ще оцени безопасността и ефективността. Веднага след като ваксината получи положителна научна оценка, ще работим с пълни обороти, за да позволим използването ѝ в Европа", написа Фон дер Лайен във вторник в Twitter. При одобряването на първите две ваксини ЕС даде разрешение в същия ден, в който лекарствената агенция се произнесе положително.
Досега агенцията е извършила предварителна проверка на ваксината, която след одобрение ще бъде третият достъпен в ЕС препарат за защита от заразяване с Covid.
Тази ваксина е особено важна и за България, тъй като страната ни е поръчала най-много бройки именно от нея. От тази ваксина България чака общо 4,5 млн. дози тази година. По думите на ръководителя на Националния ваксинационен щаб Красимир Гигов пред БНР обаче до юли от нея ще дойдат само около 450 хиляди дози.
Групата разработи ваксината заедно с известния Оксфордски университет. За разлика от ваксините от компанията от Майнц Biontech и щатската компания Pfizer, както и на американската компания Moderna, британско-шведският препарат не принадлежи към така наречените иРНК ваксини.
Обещаващият препарат AZD1222 се основава на отслабената версия на вируса на настинка от шимпанзе. Той съдържа генетичен материал от повърхностен протеин, с който патогенът Sars-CoV-2 се прикачва към човешките клетки. Агентът действа по два начина: предполага се, че насърчава образуването на специфични антитела, както и Т-клетки - и двете са важни за имунната система. Първоначално компанията трябваше да понесе критики заради ваксината си: имаше някои притеснения относно формата на изследването. Високата ефективност също беше поставена под съмнение от някои експерти. След това групата продължи с допълнителни изследвания. Голямото предимство на ваксината е, че според информацията тя може да се съхранява при температури от два до осем градуса в хладилник.
EMA оценява и наблюдава лекарствата за европейския пазар, включително ваксините. Заради Brexit агенцията премести централата си от Лондон в Амстердам през пролетта на 2019 г. Великобритания използва ваксината повече от седмица.