Европейският съюз за първи път ще стане пряк акционер в стартъпи чрез създаването на най-големия инвестиционен фонд в Европа.
Фондът на Европейския съвет по иновациите, който се очаква да е в размер на около 3 млрд. евро, е опит да се запълни ключов пропуск във финансирането на технологии за тяхната комерсиализация и догонването на САЩ и Азия в сектора, посочват от Брюксел в сряда, цитирани от Bloomberg.
Фондът ще комбинира грантове и дялови участия за финансиране на компании в ранен етап на развитие в сектора на т. нар. дълбоки технологии, като здравеопазване, устойчивост, производство. Собствеността ще варира между 10% и 25% от компанията, а инвестираната сума ще е до 15 млн. евро.
Традиционните фирми за рисков капитал инвестират по-малко в Европа в сравнение със САЩ, което кара инвеститорите да поемат по-малко риск, посочват от ЕС. Тези фирми също така имат и зададен инвестиционен хоризонт, според който инвеститорите трябва да имат възвръщаемост поне в рамките на 10 години.
В момента ЕС инвестира в технологични компании чрез грантове от Европейската комисия и Европейския инвестиционен фонд, който инвестира във фирми за рисков капитал. Макар ЕС да не оттегля средства от фирмите за рисков капитал в рамките на новия си бюджет, новата схема ще му позволи да заобиколи тези инвеститори и техните такси, за да се стимулират стартиращите компании.
Първият кръг от инвестиции включва 15 млн. евро за френския стартъп CorWave, който разработва устройство, което помага на хора със сърдечни проблеми.