Европейският съюз води преговори с Pfizer и BioNTech по сделка, в рамките на която доставките на техния медикамент срещу коронавирус може да се удвоят. За това съобщават хора, запознати с въпроса, пред Bloomberg.
Новият договор ще включва доставка на 100 млн. дози, както и възможност за доставка на още 200 млн., допълват източниците, пожелали анонимност.
Правителствата в ЕС все по-често са изправени пред въпроси за бавния темп, с който вървят ваксинациите на територията на блока, тъй като препарати на други производители, като AstraZeneca, няма да са достъпни още седмици наред.
Новата сделка за ваксините става факт по-малко от седмица след като 27-членният блок увеличи първоначално поръчаните 200 млн. дози на 300 млн. Ако опцията в новия договор бъде изпълнена, това ще увеличи общия брой на поръчките до 600 млн. – достатъчно, за да бъдат ваксинирани две трети от населението на блока при двукратно поставяне на медикамента.
Страните членки увеличават на свой ред натиска върху ЕС за снабдяване на повече дози от ваксината срещу коронавирус на фона на увеличаващия се брой заразени и смъртни случаи на Стария континент. И макар ЕС да има сключени сделки с редица компании за близо 2 млрд. дози, то само препаратът на Pfizer и BioNTech разполага с одобрение от регулаторите.
„Водим преговори за това дали и как може да осигурим допълнителни дози ваксина от Европа и за Европа тази година“, заяви главният изпълнителен директор на BioNTech Угур Сахин в изпратено по имейл изявление.
Според информацията на Bloomberg все още няма окончателна сделка и обемът на новите поръчки все пак може да бъде променен. Говорител на BioNTech отказа да коментира броя на обсъжданите дози.
По думите на говорителя на ЕК по здравните въпроси Щефан де Кеерсмакер комисията разглежда възможността с BioNTech и Pfizer за увеличаване на доставките от ваксината над първоначално договорените 300 млн. дози. Той обаче отказа да коментира подробностите около допълнителните дози
По-рано миналия месец в интервю Угур Сахин заяви, че Pfizer и BioNTech разглеждат варианти за увеличаване на капацитета си за производство отвъд първоначално планираните 1,3 млрд. дози от ваксината тази година. Той подчерта, че според него това е напълно възможно и заяви, че през януари или февруари двете компании ще знаят колко още допълнителни дози ще могат да предложат.