Европейската комисия (ЕК) даде зелена светлина на мерките за рекапитализация на туристическия гигант TUI, които ще предприеме германското правителство. Плановете са в съзвучие с правилата за държавната помощ в ЕС, става ясно от съобщение на Брюксел.
Според тях компанията ще получи подкрепа в размер на 1,25 млрд. евро.
"Като всяка друга компания в туристическия сектор, TUI беше засегната сериозно от коронакризата", коментира зам.-председателят на ЕК Маргрете Вестагер, която отговаря за въпросите на конкуренцията в Брюксел.
В плана за спасяването на компанията има и частни инвеститори, които намаляват нуждата от държавно участие. Според плана те ще участват с 500 млн. евро в увеличаването на капитала на компанията. Очакват се и допълнително до 400 млн. евро от германските провинции, но тази помощ още не е одобрена.
Удължена е и ликвидната подкрепа (от март 2021 година до юни 2022 година), отпусната от федералната банка за развитие KfW, която е на стойност 200 млн. евро
TUI е най-голямата туристическа компания в Германия и работи в няколко държави в ЕС, включително и България. Чрез свои дъщерни компании тя управлява туристически агенции, хотели, круизни кораби и самолети, посочват още от ЕК. Ограниченията, свързани с пандемията от коронавирус, обаче поставиха компанията в тежка ситуация.
През март и август TUI получи ликвидна помощ от правителството в страната, но това се оказва недостатъчно и компанията е изправена пред банкрут. Изпадането в несъстоятелност на гиганта обаче ще окаже тежко въздействие върху заетостта в Германия и на развитието на икономиката.
Ако интервенцията на държавата не даде резултат в рамките на шест години, Германия ще внесе план за преструктуриране на TUI за одобрение в Европейската комисия.