fallback

Macquarie Group взима активите на CEZ в Румъния

При сделката няма да има нарушения на конкуренцията, защото дейностите на компаниите не се припокриват, отбелязват от ЕК

14:43 | 04.01.21 г.

Европейската комисия (ЕК) одобри покупката на активите на чешката CEZ в Румъния от базираната във Великобритания MIRA. В прессъобщение от Брюксел отбелязват, че CEZ притежава част от разпределителната мрежа, както и няколко вятърни парка и водни централи, както и компании за търговия с природен газ и електроенергия в Румъния.

Сега те ще бъдат управлявани от Macquarie Infrastructure and Real Assets (МIRA), която е специализирана в управление на инфраструктура и недвижими имоти, както и енергийни и земеделски активи. Компанията е част от австралийската група Macquarie Group Limited, специализирана в доставката на инвестиционни, банкови и финансови услуги.

Оценката на ЕК е, че при сделката няма да има никакви опасения за конкуренцията, защото дейностите на компаниите не се припокриват. Покупката е анализирана при облекчена процедура, посочват още от антимонополната комисия на ЕС. Нотификацията за сделката е изпратена на 1 декември 2020 година.

Още от 2017 година CEZ се опитва да продаде активите си и да напусне Балканите. Тогава от компанията поясниха, че променят фокуса си и се насочват към Централна и Западна Европа.

В края на октомври 2020 година от компанията съобщиха за продажбата на румънските си активи. Цената не беше обявена.

CEZ притежава и част от електроразпределителната мрежа на България, както и още няколко дружества за доставка и търговия с електроенергия и зелени централи. В края на октомври 2020 година Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) у нас даде "зелена светлина" за продажбата на активите на чешката компания на застрахователното дружество "Еврохолд".

Директен купувач е дъщерната структура Eastern European Electric Company, регистрирана в Нидерландия.

CEZ Group влезе в Румъния през 2005 година, година по-късно от покупката на българските си активи. Компанията управлява разпределителна мрежа с дължина от над 86 хил. километра и има повече от 1,4 млн. клиенти. През 2012 година въведе в експлоатация един от най-големите вятърни паркове в Европа - Fântânele-Cogealac, разположен на север от Констанца, с инсталирана мощност от 600 мегавата.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:36 | 11.09.22 г.
fallback