fallback

Великобритания започна имунизация срещу Covid-19 и с ваксината на AstraZeneca

530 хил. дози от ваксината на AstraZeneca вече са доставени в болници и здравни центрове

14:12 | 04.01.21 г.

Във Великобритания бе направена първата имунизация с ваксината срещу Covid-19 на Оксфордския университет и AstraZeneca, предаде БНР.

Първият ваксиниран е 82-годишен пациент на хемодиализа. Това стана в лечебно заведение в Оксфорд, намиращо се близо до мястото, където препаратът е бил разработен.

Програмата за масово ваксиниране във Великобритания започна още в средата на декември, след като британският регулаторен орган за лекарствата одобри продукта на BioNTech и Pfizer, но по-големи надежди се възлагат на ваксината на AstraZeneca, защото тя е по-евтина, по-лесна за съхраняване и за транспортиране.

По време на интервю за BBC премиерът Борис Джонсън заяви, че 530 хил. дози от ваксината на AstraZeneca вече са доставени в болници и здравни центрове.

Ваксинирането става чрез инжектиране на две дози в разстояние на около 12 седмици.

Британците са много развълнувани, защото това е местна ваксина, която освен че е по-евтина, може да се съхранява в нормален хладилник и не изисква съхранение при минус 70 градуса, какъвто е случая с BioNTech и Pfizer.

Все още обаче има неяснота след колко време трябва да се инжектира втората доза, което важи и за двете налични ваксини, защото първоначалната информация бе, че това трябва да стане след 3 седмици. 41 британски депутати дори писаха на премиера този въпрос да бъде изяснен.

Борис Джонсън пък не пропусна да се похвали, че масовото ваксиниране протича много успешно, че около 1 милион британци вече са получили първата доза – повече отколкото в цяла Европа. Великобритания все пак започна масовото ваксиниране на 8 декември, а ЕС - едва на 27 декември.

В същото време положението с пандемията никак не изглежда добре. Шесто денонощие поред броят на заразените е над 50 000. Най-критично е положението в Лондон и Югоизточна Англия, където върлува новият щам на вируса, който се разпространява по-бързо, но вече и в други части не само на Англия, но и в Шотландия и Уелс има регистрирани случаи.

Борис Джонсън заяви, че с оглед на кризата не изключва още по-голямо затягане на мерките. Това означава, че райони в по-ниска степен на местна карантина ще преминат в по-висока.

В момента има четири степени на местна карантина, като най-висока е твърде подобна на пълен локдаун. Премиерът обаче  намекна, че може да бъде учредена и пета степен на местна карантина. Мнозина се питат какво означава това.

Големият проблем обаче около всички тези степени, карантини и ограничения е какво ще се случи с училищата, които функционираха преди коледната ваканция. За правителството образованието е приоритет и то не иска процесът на обучение да бъде нарушаван, въпреки че има данни за разпространяване на заразата и сред младите хора.

От днес трябва да бъдат подновени занятията в основните училища, но правителството отстъпи на натиска това да не стане в Лондон и части на Югоизточна Англия по вече споменатите причини.

Премиерът Борис Джонсън обаче призова родителите в онези райони, където училищата ще бъдат отворени, да изпратят децата си. Има сведения, че в някои райони няма да се съобразят с инструкциите на правителството и ще преминат към онлайн обучение.

Профсъюзите настояват всички училища да бъдат затворени от днес поне за две седмици.

По принцип се очаква учениците, които са последна година в средното образование да тръгнат на занятия на 11 януари, за да могат да бъдат максимално подготвени за матурите в края на учебната година.

Останалите класове няма да тръгнат на училище по-рано от 18 януари. Подобно е положението и в колежите и университетите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:16 | 13.09.22 г.
fallback