Руското Министерство на външните работи е призовало посланика на Франция Пиер Леви, представител на посолството на Швеция и постоянния заместник на посланика на Германия Беате Гжеси във връзка с наложените от ЕС санкции по случая "Навални". Това предаде руската информационна агенция "Новости".
От институцията уточниха в изявление, че причината да извикат дипломатите е да бъдат уведомени за разширяването на санкциите, които Русия налага в отговор на действията на ЕС. Москва допълни списъка със забрана на физически лица от Франция, Швеция и Германия да влизат на територията на Руската федерация. Представителите на мисиите на трите държави са били уведомени с ноти за това решение.
РИА "Новости" припомня, че създателят на Фонда за борба с корупцията Алексей Навални беше хоспитализиран в болницата в Омск, след като се почувства зле по време на полет от Томск за Москва. След като беше транспортиран за лечение в Германия беше уточнено, че опозиционерът е отровен с вещество е от групата на "Новичок".
Заключенията на германските експерти са били потвърдени от лаборатории във Франция и Швеция.
Според агенцията Москва на няколко пъти е искала информация по тези заключения, но така и не е получила достъп до нея.
В последните дни Алексей Навални пусна два видеоклипа, в които подробно обяснява как е бил отровен. В отговор президентът Владимир Путин заяви по време на годишната си пресконференция, че ако Москва е искала да го убие, то тя е щяла да го постигне.
От ЕС наложиха санкции върху висши чиновници, близки до руския президент, припомня Ройтерс. Москва не е направила никакви постъпки да изясни казуса и това наложи налагането на санкциите, коментира германският външен министър Хайко Маас.
Руското външно министерство публикува и специално уточнение във връзка с опитите да получи техническо съдействие от Германия, Франция и Швеция за пробите от Алексей Навални. Отговорът е, че самият опозиционер и германското правителство не желаят да предадат екземпляр от химическото вещество, открито в кръвта на Навални.
Москва е поискала и съдействие от Организацията за забрана употребата на химически оръжия, но и оттам нямат отговор, посочват още от институцията, водена от Сергей Лавров.