fallback

Тръгва ли Швеция по пътя към членство в НАТО?

Парламентът в Стокхолм подкрепя опция за членство, но правителството на малцинството е против, казусът ще се реши на изборите през 2022 г.

10:56 | 22.12.20 г.
Автор - снимка
Редактор

Швеция преосмисля сигурността си и дали наистина е най-безопасно извън НАТО. Остават две години до следващите избори в страната и дебатът за присъединяване към западния отбранителен алианс се засилва. Това създава сериозен сблъсък между лявото и дясното по въпроса, пише онлайн изданието Politico.eu.

Настоящото правителство на малцинството на социалдемократите и зелените, плюс техните съюзници от Лявата партия, остават твърдо против, като се позовават на неутралитета в т.нар. от тях поляризиращ свят.

От друга страна, четирите традиционно съюзени десни партии - Умерената партия, Либералите, Централната партия и Християндемократите, подкрепят идеята, като казват, че Швеция се нуждае от сигурността на гаранциите за отбрана, които предлага членството в НАТО.

Пронатовските партии спечелиха голяма победа миналата седмица, когато крайнодесните шведски демократи, които се стремят към по-тясно сътрудничество с дясноцентристкия блок в редица политически области, обърнаха предишната си позиция срещу НАТО и подкрепиха предложение Швеция да се присъедини към Алианса в даден момент в бъдеще. Парламентът гласува в подкрепа на предложението с 204 гласа „за“ срещу 145 „против“.

„Въпросите на отбраната обикновено не стоят високо на дневен ред при изборите тук, но тъй като сега шведските демократи промениха позицията си, бихме могли да видим по-голям интерес“, казва Алан Видман, депутат от Либералната партия и говорител по въпросите на отбраната на партията.

Гласуването не е твърд ангажимент за присъединяване към Алианса. Финландия например има такава възможност от 1995 г. и остава извън пакта засега. Правителството обаче категорично отказва да приеме решението на депутатите. Външният министър Ан Линде определи подкрепата на парламента за този ход като „значително негативно събитие за шведската сигурност“.

За Швеция присъединяването към НАТО би било голяма политическа промяна, тъй като ще сложи край на повече от 200 години официален военен неутралитет. Страната официално не е вземала страна във война от времето на Наполеон и през последните години се опитва да играе дипломатическа роля на безпристрастен международен арбитър, като същевременно развива по-тясно партньорство с НАТО.

Членството на Швеция в НАТО също би разклатило деликатния баланс на силите в нестабилния регион на Балтийско море, където официално неприсъединените Швеция и Финландия и членовете на НАТО Дания, Германия, Полша и балтийските държави редовно се изправят срещу Русия.

През август Швеция разположи войски на своя балтийски остров Готланд заради страховете за сигурността, предизвикани от руските военни кораби, които плават близо до острова. Руски военни самолети редовно навлизат във въздушното пространство на Швеция без разрешение. Мнозина посочват Русия като основен виновник, след като през 2014 г. беше открита мистериозна подводница във водите близо до столицата Стокхолм.

Анализатори казват, че гласуването в шведския парламент в подкрепа на опцията за влизане в НАТО вероятно сигнализира за началото на нова фаза в спора за пълно влизане в Алианса. „Вече можем да очакваме по-всеобхватен политически дебат за евентуално членство в Швеция“, казва Кале Хакансон, анализатор в мозъчния тръст на Шведския институт за международни отношения.

Аргументите и на двете страни вече са ясни. Съпротивата на социалдемократите се основава на дългогодишната вяра, че „свободата от съюзи“ на Швеция, както я нарича партията, е послужила добре на страната. Министърът на отбраната Петер Хулквист организира редица съвместни тренировки с НАТО, но той постоянно изтъква независимостта на Швеция.

Социалдемократите казват, че присъединяването към НАТО би представлявало ненужно антагонизиране на Русия и би рискувало да дестабилизира и без това напрегнатата ситуация по източния фланг на Европа. „Не искаме да тръгваме по пътя на политическите експерименти със сигурността или на авантюризма“, коментира Хулквист в редакционна статия през август.

Същевременно Видман и пронатовски настроените либерали посочват, че стратегията на Швеция я оставя в „ничия земя“ по въпросите на сигурността. Русия разглежда страната като част от „европейската система за сигурност“, но без гаранциите за ангажиментите за защита на членовете на НАТО. "Това е много опасно положение“, смята Видман.

Докато обществената подкрепа за членството в НАТО във Финландия остава ниска и стабилна, в Швеция тя нараства. Изследванията на института SOM на университета в Гьотеборг показват приблизително еднаква подкрепа (около 30 процента) за присъединяване към НАТО в сравнение с тези, които се противопоставят. През 1994 г., когато институтът SOM започна да изследва въпроса, 48% отхвърляха присъединяването към Алианса спрямо 15%, които подкрепяха.

Начинът на развитие на проблема ще зависи от способностите на съперничещите си партии да убедят избирателите преди вота през 2022 г. Ако пронатовските партии се справят добре на изборите и извадят от власт лявоцентристкото малцинство, те биха могли да настояват за референдум по въпроса, казват експерти.

Умереният лидер Улф Кристерсон посочва, че вярва, че Швеция ще бъде член на НАТО преди изтичането на десетилетието. В публикация в социалните мрежи той казва, че подкрепата на парламента за опция за членство позволи на Швеция да „актуализира и модернизира“ позицията си за сигурност и да каже на света, че е готова да се присъедини към НАТО в бъдещ момент по свой избор. „Правителството не може просто да отклони поглед от парламентарното мнозинство по въпросите на външната политика или сигурността. Очакваме правителството да застане зад линията на политиката за сигурност на парламента“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:09 | 14.09.22 г.
fallback