fallback

Как Великобритания и ЕС биха търгували според правилата на СТО?

Цените ще се увеличат за европейския внос, включително храни, автомобили и текстил

11:45 | 20.12.20 г.

Обединеното кралство вече не е държава членка на Европейския съюз и преговарящите имат срок до 31 декември 2020 г., за да сключат търговска сделка за управление на бъдещите търговски отношения на Великобритания с блока. Ако се провалят, Великобритания може да загуби безмитния достъп до европейския единен пазар и двете страни на Ламанша веднага ще се върнат към търговските правила, договорени през 1995 г. от членовете на Световната търговска организация (СТО). Това означава нови тарифи за британския износ за ЕС и митнически контрол, предизвикващ трафик на фериботни терминали. В интервю за Bloomberg Едмънд Шинг, глобален ръководител на деривативна стратегия за акции на BNP Paribas, сравнява промяната като „кола, която се движи с висока скорост на пета предавка и рязко превключва на първа“. Ето и какви други въпроси коментира той.

Защо точно правилата на СТО

Обединеното кралство е член на СТО и ще остане такъв след изтичането на споразумението за оттегляне от ЕС в края на годината. Ако тогава няма ново търговско споразумение, търговията в двете посоки ще се върне към условията на СТО. Базираният в Женева орган контролира набор от базови мита за световната търговия със стоки и услуги. Всички 164 членове се съгласяват да се справят помежду си съгласно принципа, известен като „най-облагодетелстваната нация“. Сред британските законодатели се води бурен дебат дали това ще унищожи британската индустрия и работни места, или ще даде възможност на Великобритания да следва по-добри търговски условия с други държави.

Как Великобритания би изнасяла стоки за ЕС

Търговията със стоки и услуги между Обединеното кралство и 27-те останали държави от ЕС вече няма да бъде освободена от мита и митнически документи. Вместо това британският износ ще бъде предмет на договорени от СТО мита, които действат като данък върху стоките, които ЕС сега облага с трети страни. Блокът представлява 46% от износа на стоки от Великобритания и промяната може да доведе до разходи, контрол и бюрокрация, които не са съществували от десетилетия. 

Британските производители на автомобили ще бъдат изправени пред 10% мита върху целия автомобилен износ за ЕС. Британската автомобилна индустрия ще се сблъска с 55 милиарда паунда (73 милиарда щатски долара) загуби заради спад в търсенето и местното производство поради митата, според Обществото на производителите и търговците на автомобили.

Какво би се случило с вноса от ЕС

Цените ще се увеличат за европейския внос, включително храни, автомобили и текстил. Великобритания предложи да повтори тарифните ангажименти и квоти на ЕС в СТО. Това означава, че британските тарифни ставки върху вноса на някои европейски стоки ще се увеличат от сегашния им нулев размер. Те включват: Автомобили: 10% мито, Пластмаса: 6,5% мито, Бижута от благородни метали: 2,5% мито, Дрехи: 12% мито. Великобритания също ще наложи мита и квоти за внос върху говеждо, агнешко, риба, пилешко и свинско месо.

Може ли Великобритания да се възползва от други търговски сделки на ЕС

Отговорът на Едмънд Шинг пред Bloomberg е категорично „да“. Според него британските служители са работили усилено, за да поддържат търговски отношения със 72-те държави, които са сключили преференциални търговски споразумения с ЕС. Досега правителството е осигурило споразумения за приемственост, за да удължи настоящите си търговски условия с Канада, Япония, Мексико, Южна Корея, Швейцария и много други страни. Великобритания обаче не е приключила преговорите за новите условия по участието си в около дузина други споразумения на ЕС, включително тези с Турция и Египет. Ако Обединеното кралство напусне ЕС без тези споразумения, тези държави ще прилагат условията на СТО за британски стоки и услуги. Например:

Турция може да наложи мито от 10% върху британските автомобили и мито от 2,7% върху двигателите.

Египет може да наложи 5% мито върху генераторите и 5% такса за рентгеновото оборудване.

Може ли Великобритания да сключи нови търговски сделки

Отговорът от Шинг е отново положителен. Според него британското правителство иска самостоятелно да сключва нови търговски сделки с държави извън ЕС като САЩ. Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп говори за перспективите за „много голяма търговска сделка“ между двете нации, не е ясно дали новоизбраният президент Джо Байдън ще съгласи бързо да се осигури такова споразумение. Байдън се ангажира да се съсредоточи върху вътрешните приоритети на странта и предупреди, че няма да подкрепи търговска сделка между Великобритания и САЩ, ако Брекзит компрометира Споразумението от Разпети петък, известно също като Белфасткото споразумение от 1998 г., което донесе мир в Северна Ирландия.

Какво ще се случи по границите, ако няма сделка

Британското правителство заяви, че очаква масивни опашки на границата и постоянни закъснения на транспорта, които могат да продължат повече шест месеца. Франция е планирала незабавно да приложи граничен контрол след Brexit и правителството на Обединеното кралство изчислява, че между 50% и 85% от превозвачите на товарни автомобили няма да имат правилните документи за влизане в ЕС през Франция. Това би забавило трансграничните доставки с до около два дни и би нарушило тясно интегрираните вериги за доставки на ЕС и Великобритания. HM Revenue and Customs, британската агенция за събиране на данъци, изчислява, че британският бизнес ще харчи 15 милиарда паунда допълнително годишно за документи в случай на Brexit без сделка.

Какво ще е въздействието върху британските услуги

Британският сектор на услугите като финанси, право и счетоводство биха могли да загубят преференциален достъп до европейския единен пазар, който осигурява свобода на установяване (правото да създадете бизнес или работа като самостоятелно заето лице) и свободно движение на хора в границите на ЕС. Това предполага увеличение на бюрокрацията и главоболията за британските доставчици на услуги, които заедно представляват 79% от британската икономика и 45% от износа. Компаниите за трансгранични услуги ще трябва да наемат адвокати и счетоводители, които да им помогнат да се ориентират в сложна плеяда от европейски регулаторни, правни и административни пречки. Борбата на Лондон да остане глобален финансов център се основава на неясен регулаторен процес, контролиран от политиците в Европа, известен като „еквивалентност“.

Компроментирана ли е Световна търговска организация

Не, но е малко нефункционална. Върху способността на СТО да урежда изцяло търговските спорове бе нанесен сериозен удар, когато САЩ парализираха апелативния орган на организацията през 2019 г. Въпреки че ходът може да доведе до повече търговски битки между членовете на СТО, това няма да има незабавно влияние върху правилата, които управляват търговията между Обединеното кралство и ЕС. СТО също работи без лидер, след като предишният генерален директор неочаквано напусна и САЩ отхвърли предпочитания от членове на СТО негов наследник. Въпреки хаоса, СТО все още има способността да договаря нови търговски сделки и да наблюдава как държавите изпълняват търговските си споразумения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:44 | 12.09.22 г.
fallback