fallback

Швейцария обвини Credit Suisse в пране на пари на българска престъпна група

Максималната глоба, която грози банката, е 5 млн. долара

18:32 | 17.12.20 г. 1

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Главната прокуратура на Швейцария обяви, че е повдигнала обвинение срещу банка Credit Suisse, тъй като не е направила достатъчно, за да спре прането на пари, свързано с трафика на наркотици от българска престъпна организация, предава АП.

Повдигнато е обвинение и срещу висша служителка на банката, която е трябвало да следи за подозрителни клиенти, както и на още двама души, членове на престъпна организация, посочва се в съобщение на швейцарската прокуратура, цитирано от информационната агенция. В тази организация участва и български борец, който някога е пренасял милиони банкноти с кола до Швейцария, става ясно от обвинението.

С внасянето на обвинителния акт приключва дългогодишно разследване в Швейцария срещу Евелин Банев – Брендо за трафик на наркотици в периода 2004-2008 г. Главната прокуратура на конфедерацията смята, че парите от сделките са внасяни в банката.

Прокуратурата на Швейцария отбелязва, че след падането на Желязната завеса някои спортисти в България „се насочиха към други източници на доходи и многобройни борци бяха привлечени от мафиотски кланове“.

Един такъв борец, неидентифициран в съобщението на институцията, е печелел от трафик на кокаин и пране на генерираните от него пари, като е използвал „мулета“ за пренасяне на тонове кокаин от Южна Америка до Европа по въздух и море. Приходите от продажбата на наркотици, често в банкноти с малък номинал, са влизали в швейцарски банкови сметки от 2004 до поне 2007 г. и са били използвани за закупуване на недвижими имоти в България и Швейцария, посочват от прокуратурата.

„Основното нарушение на бореца е извършено през февруари 2006 г., когато той е транспортирал еквивалента на над 4 млн. швейцарски франка в банкноти с малък номинал, скрити в колата му, от Барселона до Швейцария“, посочват още от швейцарското обвинение.

Според съобщението от Credit Suisse са били наясно с произхода на парите най-малко от 2004 г. Фактът, че банката е продължила да приема средства до 2008 г. или дори след това възпрепятства или осуетява разкриването на пране на пари, извършвано от престъпната организация с помощта на изпълнителен директор, посочват още от прокуратурата.

В изявление Credit Suisse отбелязва „с учудване“ решението да се повдигнат обвинения срещу банката „в рамките на разследване, което вече е продължило повече от 12 години“. „Банката отхвърля твърденията за предполагаеми организационни пропуски и възнамерява да се защитава енергично“, казва се още в позицията на кредитора.

Максималната глоба, която грози банката, е 5 млн. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:44 | 14.09.22 г.
fallback