Руският президент Владимир Путин отхвърли възможността руските тайни служби да стоят зад почти фаталното отравяне на опозиционния лидер Алексей Навални. По думите му ако Русия е искала да убие Навални, е щяла да успее да го направи.
Путин на свой ред обвини Навални във връзки с американското разузнаване и допълни, че руските служби трябва да го наблюдават. „Но това изобщо не означава, че трябва да го отравяме. На кого е от полза? Ако искахме, щяхме да го направим докрай“, коментира той по време на годишната си пресконференция в четвъртък, цитиран от Bloomberg.
Сайтът Bellingcat съобщи по-рано през седмицата, че Навални е бил следен поне от 2017 г. от отряд на руската Федерална служба за безопасност (ФСБ). Според Путин обаче това е атака, която цели да дискредитира ръководството на страната, а произходът на информацията е от американските служби.
По време на пресконференцията, осъществена чрез видеовръзка с журналисти от цялата страна, руският лидер изрази увереност за резултатите от борбата с Covid-19. По думите му Русия се е справила по-добре от САЩ и Европа с коронавируса. Той обаче показа предпазливост по отношение на руската ваксина „Спутник V“ и заяви, че на този етап все още няма да се ваксинира заради възрастта си.
„Експертите ни казват, че ваксините, достъпни сега, са предназначени за граждани в определена възрастова категория“, коментира 68-годишният президент. „Ще си я сложа веднага щом стане възможно“, допълни той.
Отношенията със САЩ
Руският лидер изрази увереност, че Москва може поне частично да подобри крехките си отношения с Вашингтон при управлението на президента Джо Байдън, когото Путин описа като „опитен“ както във външната, така и във вътрешната политика. Президентът също така изрази увереност, че Доналд Тръмп няма да напусне политическия живот след края на мандата си, като се има предвид широката подкрепа, на която се радва в САЩ и след като спечели почти 50% от гласоподавателите на последните избори.
По темата за газопровода „Северен поток 2“, свързващ Русия и Германия, който е обект на американски санкции, Путин изрази надежда, че новият държавен глава няма да е против строежа му, който трябва да приключи скоро.
Колкото до своето собствено бъдеще, Путин заяви, че все още не е решил дали да се кандатира на следващите президентски избори през 2024 г.
Руската икономика
Руският президент подчерта, че страната се справя по-добре с последиците от пандемията, отколкото Европа и САЩ.
Икономиката на Русия се е свила с 3,6% от началото на годината, заяви той. „Това е по-малко от всички водещи страни в Европа и Европейския съюз, по-малко от САЩ“, каза той. Според президента руската здравна система се е оказала по-добре подготвена и „по-ефективна“ от тези на другите водещи страни при справянето с разпространението на вируса.
Но дори и при това положение реалният разполагаем доход в страната ще се свие с 3%, допълни той.
Най-големият износител на енергийни продукти в света успя да се справи по-добре заради това, че голяма част от индустриите продължиха да работят по време на пандемията, а размерът на сектора ѝ на услугите е по-малък от този на западните страни. Според Световната банка икономиката на страната може да се възстанови с 2,6% догодина след спад от 4% през тази.